TR EN
Ana Sayfa / Blog / Yaşlı Dostu Turizm ve Yaşlılara Uygun Termal Tatil

Yaşlı Dostu Turizm ve Yaşlılara Uygun Termal Tatil

Yaşlı Dostu Turizm ve Yaşlılara Uygun Termal Tatil

Hizmetler pastasının en büyük dilimini turizm hizmetlerinin oluşturduğu günümüzde, demografik değişikliklerin de etkisiyle yaşlı turizmi segmenti yüksek bir sıçrama yapmış durumdadır. Yaşlı dostu turizm, literatürdeki adlarıyla geriatri turizmi, üçüncü yaş turizmi, üçüncü yaş baharı turizmi ve yaşlı bakımı turizmi, -genel olarak- termal, medikal ve engelli turizmi ile birlikte "sağlık turizmi"ni oluşturan bir turizm çeşididir.

 

Sağlık turizmi kapsamında yaptıkları tatillerde kişilere koruyucu, tedavi edici, rehabilite edici veya mevcut sağlık durumlarını geliştirici hizmetler, bir bütün olarak sunulmaktadır. Yaşlı dostu turizme, bu nedenle tüm dünya genelinde artan bir rağbet söz konusudur.

 

Bu ilginin nedeninin daha net anlaşılması için yazımızda yaşlı dostu turizm ve yaşlılara uygun termal tatil olanaklarından bahsedeceğiz.

 

Yaşlı turizmi nedir, özellikleri nelerdir?

 

Her ne kadar yaşam süresinin artmasıyla değişecek olsa da günümüzde "50 yaşının üstünde" olan kişilerin ikamet ettikleri bölge dışında bir bölgeye seyahat etmesi ve bu seyahat süresince sağlık turizmi kapsamında turizm işletmeleri tarafından sunulan hizmetlerden yararlanmasıdır.

 

İnsan hayatı kaba hatlarıyla dönemlere ayrıldığında üçüncü yaş dönemi, iş yaşantısının sonlandığı ve yaşlılık etkilerinin ortaya çıktığı bir dönemdir. Temel amaç genel sağlık durumunu korumak ve tedavi etmek olsa da hâlihazırda bir iş yaşamı olmadığından kişilerin boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlamak da üçüncü yaş turizminin hedefleri arasındadır.

 

Üçüncü yaş turizmi nasıl ortaya çıkmıştır?

 

Geriatri turizmi, daha fazla kişiye hitap edebilmek adına turizm sektörünün demografik değişikliklere (doğum oranının azalıp yaşam süresinin uzaması, kentleşme vb.) ayak uydurması sonucu ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde üçüncü yaş döneminde olanların ihtiyaçlarına yönelik tesislerin ve bu tesislerde sunulan hizmetlerden yararlananların sayısındaki artış nedeniyle de "üçüncü yaş turizmi" literatürdeki yerini almıştır.

 

Yaşlı turistlerin özellikleri

 

Üçüncü yaş turizmi kapsamında tatile çıkan yaşlı turistler değerlendirildiğinde en dikkat çeken, bu kişilerin seyahat tarihlerinde kendilerine esneklik sağlayan boş zamanlarının olmasıdır.

 

Doğallığa, konfora, hijyene ve havanın ılıman olmasına da dikkat etmeleri, yaşlı turistlerin öne çıkan özellikleridir.

 

Yaşlı turistlerin ortak özelliklerinden bir diğeri de tatillerini ağırlıkla, ikamet ettikleri bölgeden çok uzaklaşmadıkları bir noktada geçirmeyi ve paket turlara katılmayı tercih etmeleridir.

 

Yaşlı turistler için deneyim oldukça önemli: Bildikleri, deneyim kazandıkları bir markayı, hizmeti ya da ürünü bir sonraki ihtiyaçlarında yine tercih etme eğilimi göstermekteler.

 

Tüm bu ortaklıklara karşın alım güçleri ile ihtiyaçları bakımından bu gruba dâhil olanların heterojen bir yapıda olduklarını söylemek de mümkün.

 

Yaşlı dostu turizmde otellerin misyonu

 

Üçüncü yaş dönemini yaşayan bireylere hitap etmek isteyen bir otelci -yaşlı turistlerin özellikleri başlığı altında anılan nedenlerle- kullanışlı ürünler, kaliteli hizmetler sunmaya; ağırladığı grubun gelir düzeyi farklılaştığında da ilgi çekecek faaliyetler göstermeye dikkat etmelidir.

 

Otellerde, 50 yaş üstündeki misafirlerin sağlıkla ilintili gereksinimlerini karşılayacak ilaç ve ekipman ile sağlık/medikal bakım personelinin bulunması da oldukça önemlidir.

 

Sağlık turizmi kapsamında hizmet veren otellerin, durağanlığı baz alan paket turların bir parçası olmaları da faydalarına olacaktır zira yaşlı turistler, daha önce de anıldığı gibi, paket turlara katılmayı, yalnız başlarına çıkmaya yeğ tutmaktadır.

 

Otellerin, mutfaklarından çıkardıklarında da titiz davranmaları gerekmekte. Oteller, yaşları ileri olan misafirlerin sağlıklı ve doğal gıdaları tüketmeyi tercih ettiklerini unutmamalı; menülerine diyet yiyecekler eklemelidir.

 

Yüksek katlı bir binada hizmet veriliyorsa da yaşlıların bina içindeki ulaşımlarını kolaylaştırmak adına binada asansör bulundurulmasına önem verilmelidir.

 

Tüm bunların yanı sıra otellerde yeterli sayıda personel bulunması da işleyiş ve ihtiyaçlara cevap verme hızı açısından önemlidir.

 

Yaşlılara uygun termal tatil hakkında merak edilenler

 

Yaşlı dostu turizm, zaman zaman pek çok turizm çeşidini bünyesine dâhil etmekte. Üçüncü yaş turizmi ile ana amaç zamanın nitelikli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamak olduğundan bu süreyi daha da nitelikli kılmak için hizmetler girift bir hâl almaktadır. Sağlık turizmine dâhil olan termal turizm de işte bu yaşlı turizmi ile iç içe geçmiş, birlikte sunulan hizmetlerden.

 

Termal sular, pek çok rahatsızlığın rehabilite edilmesinde ve faydalananların direncine direnç katmasında kullanıldığından yaşlı turizminde de kendine sağlam bir yer edinmiş durumdadır. Termal sular, yaşlılara şifa dağıtmakta; mevcut herhangi bir rahatsızlıkları olmasa bile bu turistlerin de sağlığa sağlık katmaktadır.

 

Yaşlılara uygun termal tatil dendiğinde olmazsa olmaz birkaç nokta öne çıkmaktadır. Bunlardan en önemlisi farklı termal kürlere eş zamanlı ulaşabilme imkânı. Örneğin çamur uygulamaları, gaz banyoları, solunum kürleri, içme kürleri vb.. Bu sayede yaşlı turistlerin, çıktıkları termal tatil kapsamında farklı rahatsızlıklarını farklı kaplıca tedavi olanaklarından yararlanarak rehabilite etmeleri mümkün olmaktadır.

 

Yaşlı turistler için uygun termal tatilde tesis seçimi de oldukça önemlidir. Tesisin konforlu bir konaklamaya imkân sunması şarttır. Ek olarak odalardan ortak kullanım alanlarına ulaşım da kolay bir şekilde sağlanmalıdır. Tesiste çıkan yemekler, temaya uygun bir şekilde sağlıklı olmalıdır. Termal suların kullanımına ek SPA-wellness hizmetleri veren otellerin tercih edilmesi de yaşlılara daha uygun bir termal tatilin kapılarını aralar. Bünyesinde doktor bulunan tesisleri seçmek de yaşlılar için büyük avantaj sağlayacaktır zira termal suların doktor kontrolünde kullanılması esastır.

 

Yaşlılara yöenlik hizmet veren bir tesisseniz Otelads'e ulaşın, misafirlerinizi daha da mutlu etmenin yollarını öğrenin. 

Sizi Arayalım 90232 242 0842