TR EN

Y Kuşağı Tatilciler

Aynı dönemde doğanlardan oluşanları tabir etmek üzere kullanılan "kuşak", geçmiştekinten farklı olarak bugün, keskin çizgilerle birbirinden ayrılmakta. En yaygın olarak bilinen kuşaklar; baby boomers (sandviç kuşağı), X kuşağı, Y kuşağı ve Z kuşağı.

 

Bir kuşağın tercihleri de birçok alanda diğer kuşakların tercihlerinden farklı. Tatil söz konusu olduğunda da durum böyle. "Deneyim"e büyük önem vermesi sebebiyle Y kuşağı, gezmeye, gezerken de yeni yerler keşfetmeye meraklı. Bu kuşaktakiler, tercihleriyle, duruşuyla, hayata bakışıyla birçok sektörün olduğu gibi turizm sektörünün de ilgi odağı durumunda. Hâl böyle olunca da bu kuşağa hitap edebilmek, onların isteklerini karşılayabilmek, oteller için bir başarı.

 

İşte, karşınızda Y kuşağı tatilciler

 

"Millennial kuşağı" olarak da adlandırılan Y kuşağı, 1980 ila 2000 yılları arasında doğanları temsil etmekte. Doğum yılı 2000 olduğunda ise kişi artık Z kuşağına (milenyum/internet kuşağı) dâhil edilmekte.

 

X ve Z kuşakları arasında bir köprü vazifesi gören Y kuşağı, eğlenceye, dostluk ile aile ilişkilerine ve markalara olan düşkünlüğü ile bilinmekte olup "ben merkezci" ve "kaşif ruhlu"dur. Hayatı dengede tutmak Y kuşağı için çok önemlidir ve bu nedenle bu kuşağa dâhil olan bireyler, vakit ve fırsat buldukları an tatile çıkmayı es geçmezler: Yılda en az iki kez tatile çıkma kararı aldıkları bilinmekte.

 

Y kuşağı, uzun süreli tatillere olduğu kadar kısa süreli tatillere, hafta sonu kaçamaklarına da düşkün. Bu birkaç günlük kaçışlarında şayet gittikleri bölge ve otel beklentilerinin üstündeyse seyahat sürelerini uzatmaları da mümkün olabiliyor.

 

Y kuşağının otel seçimi

 

Y kuşağı tatilcileri için tanıdıklarından onay almak, tüm tercihlerinde olduğu gibi otel tercihlerinde de oldukça önemli. Arkadaş, aile, eş, dost onayı olmadan, onların tavsiyesini dinlemeden Y kuşağındaki bir bireyin tatili süresince konaklayacağı otele karar vermesi kolay kolay mümkün değil.

 

Y kuşağı, Z kuşağı gibi gelişmiş teknolojinin içine doğmamış olsa da onun gelişim safhasında doğmuş ve teknolojiden en az internet kuşağı kadar yararlanır olmuştur: Anıldığı gibi, akranlarla elde edilen deneyimi paylaşmak elzem olduğundan Y kuşağının internet/sosyal medya kullanımı had safhada. Bu nedenle de bir otelde konaklarken fotoğraflamaya konu ögelerin varlığı, bu kuşağın dikkat ettiklerinden. Otelin mimarisi, dizaynı, havuzunun rengi, duvarında asılı objelerin farklılığı, fincanları, tabakları, lobisi, odaları, odaya fon olan manzarası vb. her detay, bu nedenle fotoğraf çekmeye değer olmalı.

 

Y kuşağı turistlerin otel seçiminde göz önünde bulundurdukları diğer bir kriter ise "şeffaflık". Otel araştırması yaparken kendilerine güven vermeyen otelleri direkt ekarte ederler. Benzer şekilde, iş seyahatine bile çıkıyor olsalar, eğlence vadetmeyen otellerden de uzak dururlar. Çünkü Y kuşağı için aslolan bu seyahatin tadını çıkarmaktır.

 

Oda fiyatı da Y kuşağının seçimini etkileyen bir kriter. Araştırmaları sonucu ulaştıkları bir otelin oda fiyatını farklı pek çok kaynak üzerinden karşılaştırmaktalar.

 

Y kuşağına hitap etmek isteyen oteller ne yapmalı?

 

Yerli ya da yabancı Y kuşağı turistleri "hedef kitlesi" olarak belirlemiş olan oteller, salt oda fiyatlarını revize ederek ya da iç ve dış tasarımlarını değiştirerek bu kişilere hitap edemezler. Bu tür revizyonlar gerekli olsa da yeterli değil. Oteller bu kuşağa özgü konsept belirlemeli (örneğin tematik bir paket hazırlamalı), ayrıca kendi sundukları hizmetin özellikleri kadar çevre özelliklerinin de Y kuşağını etkilediklerini bilmeli (Oteller, örneğin, çevredeki değerleri keşfetmeleri adına farklı nitelikte turlar düzenleyebilirler.).

 

Y kuşağına dâhil bireyler, sürprizlerden de bir hayli hoşlanmakta. Oteller bu kapsamda sürpriz etkinlikler organize edebilir, misafirlerini şaşırtarak onlara unutmayacakları bir deneyim yaşatma yoluna gidebilir. Kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak, Y kuşağına hitap etmenin temel yollarından biridir, denebilir.

 

Öte yandan otelde görevli bireylerin misafirlere yaklaşımı ve onlarla konuşurken kullandıkları dil de önemli. Y kuşağı resmîyetten uzak, sıcak, samimi bir ilişki kurabildiği otellere gitmeyi tercih etmekte.

 

Dijital dünyaya erişimi de unutmayalım: Otellerin, Y kuşağına, edindikleri deneyimi eş zamanlı olarak sosyal medyada paylaşmaları için gerekli teknolojik altyapıyı, kesintisiz olarak sunmalarının önemi büyük!

 

Y kuşağına hitap etmek isteyen oteller! Yol haritanızı, Otelads'e ulaşıp işin uzmanlarıyla çizmeye ne dersiniz?

Sizi Arayalım 90232 242 0842