TR EN
Ana Sayfa / Blog / Turizm Danışmanlığı Hakkında

Turizm Danışmanlığı Hakkında

Turizm Danışmanlığı Hakkında

Pazardaki ve bölgedeki değişiklikler, kurdelesi henüz kesilmiş olanları daha çok olmak üzere uzun yıllardır sektörde var olanları dahi etkileyecek dalgalanmaların yaratıcısıdır. Bu dalgaların neden olacağı zararları bertaraf etmek, fizibilite çalışmaları doğru yapabilmek, mali kazanç ile kayıpları gerçeğe en yakın şekilde tahmin edebilmek, pazarın nabzını tutabilmek ve doğru fiyatlandırmalar yapabilmek için oteller, turizm danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Gelin, turizm danışmanlığı nedir, nasıl olması gerekir, detaylandıralım:

 

Turizm Danışmanlık Hizmeti Nedir, Nasıl Olmalıdır?


Turizm danışmanlığı hizmeti, en genel tanımıyla, danışanların sektördeki konumlarını sabitlemesi, hatta daha ileriye taşıması için öngörülü turizm danışmanları tarafından verilmekte olan hizmetler toplamıdır.


Otellerin turizm danışmanlığı almalarını gerekli kılan pek çok neden vardır. Yapılması planlanan herhangi bir yatırım için oteller, güncel ve doğru verilere ihtiyaç duyarlar, ki böylelikle doğru zamanda atılım yapabilsinler. Aksi takdirde yatırımların kârdan çok zarar getirmesi muhtemeldir. Öte yandan turizm danışmanlığı hizmeti sadece yatırımlar için değil, aynı zamanda pazar incelemesi ve pazarlama için de gereklidir. Diğer bir deyişle bir otelin, ulusal ve yerel rakiplerini, sektörün yönlendiği yolu ve misafirlerin eğilimlerini bilmesi ve pazarlama taktiklerini bu bilgiler doğrultusunda geliştirmesi için turizm pazarlama hizmeti alması gereklidir çünkü kendi araştırmaları yetersiz kalacak ya da onu yanlış yöne sevk edecektir. Özetle oteller, fiyat belirlemeden üstlenecekleri çeşitli projelere değin geniş bir skalada turizm danışmanlığı hizmetine ihtiyaç duyarlar.


Turizm danışmanlığı hizmet sağlayıcısının niteliği ise alınacak hizmetin nasıl olması gerektiği konusundaki en önemli belirleyicidir. Turizm danışmanlığı hizmeti verenlerin, sektör hakkında yeterli bilgi birikimine sahip olmaları, değişkenlere bağlı olarak tasarrufta bulunma inisiyatifini alabilmeleri ve sürekli gelişim içerisinde olmaları gerekmektedir. Turizm profesyonellerinin donanımları, otelin gelecekteki konumunu belirler. Bu nedenle danışılacak konu ne olursa olsun, kime danışıldığı çok daha fazla önem kazanmaktadır. Danışmanın bilgi birikimi ve tecrübesi, otellerin doğru karar almalarına ve rezervasyonlarını artırmalarına; inisiyatif alabilecek yeterlilikte olması, otellerle ilintili sorunların henüz doğmadan çözülebilmesine; kendisini mütemadiyen geliştirmesi ise otellerin sundukları hizmetlerde çağın gerisinde kalmamalarına olanak sunmaktadır.


Pazar araştırmasının yanı sıra pazarlama konusunda doğru stratejilerin belirlenmesi de oldukça önemlidir. Günümüzde pazarlamanın önemli bir bölümü dijital dünyada yapıldığından yola çıkarak da turizm danışmanlığı hizmeti verenlerin turizm konusundaki yeterliliklerini dijital medyada da göstermeleri beklenir.


Anıldığı gibi turizm danışmanlığı, otellerin gelişimi için birçok hizmetin bir arada sunulduğu bir hizmettir ve işin ehli kurum ya da kişilerce verilmesi gerekmektedir. Bünyesindeki turizm profesyonelleri ve dijital medya uzmanlarıyla Otelads, turizm danışmanlığı hizmetlerini başarıyla yürütmekte; otellerin başarısına başarı katmaktadır. Turizm danışmanlığı hizmetinden yararlanmak için Otelads'le iletişime geçmeniz yeterlidir.

Sizi Arayalım 90232 242 0842