TR EN
Ana Sayfa / Blog / Tatil ve Seyahat: Online Alışverişin Kazananları!

Tatil ve Seyahat: Online Alışverişin Kazananları!

Tatil ve Seyahat: Online Alışverişin Kazananları!

2019 e-ticaret raporu diyor ki: Türkiye, 2018 yılında yaptığı online alışveriş kapsamında en fazla tatile para harcadı!

 

Çağımızın icadı "internet"i salt bilgiye kolay yoldan erişmek ya da bilgi ve birikimlerimizi paylaşmak için değil, aynı zamanda alışveriş yapmak için de kullanıyoruz. Koca dünya parmaklarımızın ucunda ve tek tıkla istediğimiz marka ürünü, istediğimiz kaynaktan satın alma imkânına sahibiz.

 

Bu imkânımızı, geçtiğimiz yıl en çok "tatil/seyahat" için kullandık. Başka bir deyişle geçen yıl online olarak yaptığımız otel rezervasyonları ve/veya satın aldığımız tur paketlerinin sayısı, interneti kullanarak aldığımız diğer tüm ürün ve hizmetlerin sayısını katlayarak ilk sıraya oturdu.

 

Milyonlar, online alışverişi tercih ediyor!

 

Statista (istatistik ajansı) ile We are Social ve HootSuite'in (global sosyal medya ajansları) ortak çalışmalarının ürünü "Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu", 2018 yılında alışverişlerini internet üzerinden yapanların sayısının bir önceki yıla kıyasla 7,6 milyon kişi artarak 39,3 milyon kişi olduğunu gösteriyor (2017 yılı için 31,7 milyon). Bu 39,3 milyon kişinin internetten yaptıkları alışverişlerin toplam tutarı da rapora göre yaklaşık 11,5 milyar ABD doları

 

Rakamlarla "internetten alışveriş"

2018 yılında online alışveriş kapsamında yapılan tatil ve seyahat harcamaları, yaklaşık 5,2 milyar ABD doları ile "harcama pastası"nın (11 milyar 480 milyon dolar) en büyük dilimini oluşturuyor. Elektronik ürünler için yapılan harcamalar ise ikinci en büyük dilimi: Cep telefonu, elektronik ve elektrikli ev aletleri için ödediğimiz meblağ 2,6 milyar ABD doları. Moda merakımız ise tatil ve elektronik ürün merakımızın gerisinde kalmış: Giyime harcadığımız meblağ, 1,3 milyar ABD doları. 2018 yılında internetten yoğun olarak yapmış olduğumuz bu üç kalem (tatil, elektronik ürünler, giyim) harcamasından sonra sırasıyla oyuncak ve hobi ürünleri, mobilya ve aksesuar, gıda, video ve oyun, dijital müzik harcamaları geliyor. Tutarlar ise sırasıyla ve yaklaşık olarak şöyle (ABD doları): 1,1 milyar, 1,5 milyar, 412 milyon, 268 milyon, 60 milyon.


Oteller bu raporu nasıl okumalı?


Turizm sektörü için doğrudan ya da dolaylı yoldan erişilen her sonuç değerlidir. Sonuçlara göre hizmetler şekillendirilir, stratejiler belirlenir. Bu pencereden bakıldığında Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu'nu doğru okuyabilmek oldukça önemlidir.


2018 yılında internetten yapılan alışverişlerde ilk sıraya "tatil/seyahat" oturduysa bunun 2019 yılı ve daha sonraki yıllar için de benzer şekilde olması ihtimali her zaman vardır. Bu ihtimal varken de henüz dijital dünyada doğru bir şekilde yer almayan otellerin misafir sayısı bakımından yerinde sayması kaçınılmazdır. 


Toplam 11,5 milyar ABD doları harcamanın yaklaşık yarısının konusunun "tatil" olması göstermektedir ki artık kişiler kendi planlarını başkalarının değil bizzat kendilerinin yapmasını tercih ediyor. Bu nedenle otellerin dijital dünyada da gerçek dünyadaki kadar somut bir şekilde var olmaları gerekmekte. Ancak bir web sitesine sahip olmak ya da farklı satış kanallarına üye olmak, potansiyeli artırmak için yeterli değildir. Web sitesinde doğru içeriklere yer verilmeli, kanal yönetimi de etkili bir şekilde yapılmalıdır.


Nereden başlayacağınızı, dijital dünyada nasıl var olmanız gerektiğini bilmiyorsanız Otelads'e gelin, milyonların bir sonraki alışverişlerinde tercih edilenlerden biri de siz olun!

Sizi Arayalım 90232 242 0842