TR EN
Ana Sayfa / Blog / Otellerin Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Hata

Otellerin Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Hata

Otellerin Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Hata

Sosyal medya, kendi normlarına sahip bir dünya. Bu dünyada kalıcı olabilmek için bu normlara, başta kuruluşlar olmak üzere tüm kullanıcılar uymalı. Diğer bir deyişle daha çok etkileşime geçmek, daha çok "like" almak, daha çok tanınmak isteyen her kullanıcı. Aksi takdirde "hesap açma" işlemi ile yeni hesapları tanıtmak adına sarf edilen çaba, durmaksızın devam edecektir. Sosyal medyanın "nimetlerinden" faydalanan işletmelerden olan otellerin kural tanımazlıkları da benzer şekilde sonuçlanacaktır. Bu yazımızda ele aldığımız "otellerin sosyal medyada yaptıkları en büyük beş hata"yı otellere ait sosyal medya hesaplarını yönetenlerin okumasını, hataların önüne geçmek için gerekli çalışmaları vakit kaybetmeden yapmasını tavsiye ederiz. "Like"ınız bol olsun!

 

1- Hangi Kulvarda Koşulduğunu Bilmemek

 

Dijital dünyaya adım atıp bu dünyada kişi ve kurumları birbirine farklı yollardan bağlayan sosyal medya kanallarıyla tanıştınız. "Bu dünyada artık biz de varız." diyebilmek için atmanız gereken en önemli adımı atmış olsanız da daha yolun en başındasınız. Şimdi, henüz dış yüzünü tanıdığınız bu sosyal medya kanallarının kendine has özelliklerini ve sektörünüze hangisinin hitap ettiğini öğrenmeli, otelinizin hesaplarını bu bilinçle açmalısınız. Hangi kulvarda koşmanız gerektiğini öğrenmek, aynı zamanda hesap açtığınız kanalda ne şekilde var olmanız gerektiğini de öğrenmenize katkıda bulunacak. Araştırmalarınız neticesinde göreceksiniz ki her sosyal medya kanalının genel bir amacı ve işleyişi var. Faaliyet gösterdiği sektör turizm olması dolayısıyla otellerin en çok kullandığı, onlara hitap eden mecralar Facebook ve Instagram'dır ancak gerçek dünya gibi dijital dünyanın da gün geçtikte gelişmesinin, bu yargının her an değişmesine yol açabileceği unutulmamalıdır.

 

2- Hesapları, Onlara Hıyanet Edeceklere Emanet Etmek

 

Otel işletmecileri de diğer işletmeciler gibi ve özellikle sezonda pek çok detayla aynı anda ilgilenmek durumundadırlar. Bu açıdan bakıldığında, yoğunluğa bir de sosyal medya kanallarının yönetimini eklemek, hâliyle, pek çok işletmecinin tercih ettiği/edeceği bir durum değildir. Bu nedenle de işletmeciler, otellere ait hesaplarının yönetimini bir kişiye ya da ekibe devretmektedir.

 

Siz de otelinizin sosyal medya yönetimini, bu görevi yerine getirebilecek deneyime sahip olmadığınızdan ya da vakit bulamadığınızdan devretmeye karar verdiyseniz emanetinize bakacak olan tarafın deneyimini sorgulayın, gerçekten bu işin ehli olduğuna kanaat getirmeden hesap bilgilerinizi onunla paylaşmayın. Aksi takdirde kurum imajınızın zedelenmesi kaçınılmaz olacaktır.

 

3- Sanalı, Her Koşulda Bedava Zannetmek

 

Otellerin sosyal medyayla ilintili yaptıkları hatalardan biri de bu dünyanın sunduklarının tamamının ücretsiz olduğunu düşünmeleridir. Her ne kadar sosyal medya kanallarının sunduğu hizmetlerden bazıları ücrete tabi olmasa da kimi "özel" hizmetler ücretlidir. Bu ücreti vermekten kaçınan otellerin bilmeleri gereken, yüzlerce rakibin bu geri çekilme esnasında katettikleri yolun uzunluğudur!

 

4- Etkileşime Geçmeme Lüksü İçinde Olmak

 

Sosyal medya kanalları, geleneksel medya kanallarından farklı. Tanıtım, bilgi verme vb. amaçlarla bir paylaşımda bulunuyorsanız bu paylaşımın altına potansiyel misafirlerin yorumlarını yazmaları, sizlerin de hizmet sağlayıcısı olarak bu yorumları en kısa sürede yanıtlamanız beklenir. Özetle, bu dünyada etkileşime geçmeme gibi bir lüksünüz yok! Hatta, siz paylaşımda bulunmasanız dahi misafirleriniz size bir takım sorular soracak ve yanıt vermede gecikirseniz tercihlerini rakiplerinizden yana yapmada tereddüt etmeyeceklerdir.

 

5- Üç Maymunu Oynamak

 

Otellerin sıklıkla yaptıkları hataların başında, sosyal medya sayfaları üzerinden yapılan olumsuz yorumlara kulaklarını tıkamak, gözlerini kapamak, dillerini lâl hâle getirmektir. Otellerin olumlu yorumlara karşı benimsedikleri tutumu, olumsuz yorumlar karşında da göstermeleri, bu doğrultuda da hem misafirlerinin gönüllerini almaları hem de ilgili konuda bir geliştirmeye gitmeleri gerekmektedir.

 


Sosyal medya hesaplarınızı Otelads'in sosyal medya yönetimi alanındaki kalifiye ekibine emanet edin, "Hata yapar mıyım?" derdinden kurtulun!

Sizi Arayalım +90232 242 0842