TR EN
Ana Sayfa / Blog / Oteller Misafirlerini Nasıl Sadık Kılabilir?

Oteller Misafirlerini Nasıl Sadık Kılabilir?

Oteller Misafirlerini Nasıl Sadık Kılabilir?

"Yeniden tercih edilmek", sektör farkı gözetmeksizin tüm işletmeler için önemlidir. Zira ürün ya da hizmetin üretilmeye devam edilmesi, tercih edilmesiyle doğru orantılıdır. Oteller için de durum farklı değildir: İşletmeciler, kendilerini tercih etmiş olan misafirleri ile uzun süreli ilişki kurmak, onları her daim tesislerinde ağırlamak isterler. Peki, oteller misafirlerini nasıl sadık kılabilir, onlarla nasıl uzun ilişki kurabilir, onların bir sonraki tercihleri olmayı nasıl başarabilir?

 

Bu soruya verilebilecek en genel cevap şöyledir: Misafirlerle doğrudan bağ kurmak, aradaki ilişkinin hayat boyu olmasının en önemli ölçütüdür. Bu temeli attıktan sonra oteller, pazarlama stratejileri üzerindeki mesailerini artırmalı, bütüncül bir yaklaşımı benimsemeli.

 

İşte, detaylar:

 

Temeliniz Sağlam Olsun

 

Yukarıda andığımız gibi misafirlerinizle "bağ kurmak" atmanız gereken en önemli adım. Hem hâlihazırda sizi tercih etmiş olan misafirleriniz hem de potansiyel misafirlerinizle günümüzde doğrudan iletişime geçmenin en kolay yolu da şüphesiz dijital dünya. Google reklamlarıyla sesinizi duyurun, sosyal medya hesaplarınızı aktif bir şekilde yöneterek işletmenizle ilgilenen kişilerle iletişim kurun. Bunların yanı sıra sizi tercih etmiş olan misafirlerinizin e-posta adreslerini ve/veya telefon numaralarını alın. Bu bilgileri, check-in tarihlerinin yaklaştığını hatırlatmada, check-out'tan sonra teşekkürlerinizi etmede, ilerleyen tarihlerde ise etkinlik, kampanya vb. duyuruları yapmada kullanarak ilişkinizi perçinleyin.

 

Özel Deneyim Kazandırın, 1-0 Öne Geçin

 

Misafirleriyle uzun süreli ilişki kurmayı başarabilmiş otellerin davranışları incelendiğinde bu otellerin müşterilerine özel deneyim kazandırdığı -diğer bir ifadeyle tatili onlar adına kişiselleştirdiği- görülmekte. Örneğin bu oteller, konaklayan çocuklu bir aileyse çocuklar ile ebeveynlere yönelik eş zamanlı etkinlikler düzenlemekte. Böylelikle tatil daha da özel bir hâle bürünmekte, tüm aile üyeleri tatilden büyük bir keyif almakta. Bir kez böyle kişiselleştirilmiş bir etkinliğin parçası olmuş misafirlere, yıl içinde rutin aralıklarla e-posta göndermek ve yeni etkinliklerin duyurusunu yapmak da ilişkilerin sürdürülebilmesine olanak sunmakta.

 

Düzenlenecek etkinliklerden misafirlerin tamamının memnun kalması içinse kısa anketler düzenleyebilir, verilen cevaplardaki ortak noktaları belirleyerek programınızı belirleyebilirsiniz. Otellerin düzenleyebilecekleri etkinliklerde sınır yoktur. Misafirlerinizin sizi yönlendirmesine izin verin. Böylelikle onların memnuniyetini %100'e çıkaracak, büyük olasılıkla bir sonraki tercihleri de yine siz olacaksınız.

 

Misafirlerinize Yeniden Sizi Seçmeleri için Ek Nedenler Sunun

 

Sizi bir kez tercih etmiş olan ve bu yolla bağ kurmuş olduğunuz misafirlerinizin bir sonraki konaklama ihtiyaçlarında da yine sizi seçmeleri için sağlam nedenlere sahip olmaları gerektiklerini unutmayın. Unutmamanız gereken bir diğer konu da rekabetin boyutu. Hâl böyle olunca misafirlerinize ek ve reddedemeyecekleri nedenler sunmalısınız. Örneğin bir kez sizi tercih etmiş misafirlere yıl içinde e-posta göndererek bir sonraki konaklamalarında %10 indirim hakkı kazandıklarını ya da yanlarında getirecekleri bir kişinin ücretsiz olarak konaklayabileceğini bildirebilirsiniz. Bu jestlerin de sonu yok. Yeter ki neden sağlam ve reddedilemeyecek kadar cazip olsun. Bu jestler, kuracağınız ilişkinin uzun soluklu olmasına katkıda bulunacaktır.

 

Misafir "Dedikodusu" Zararlı Değil!

 

Uzun süreli ilişki kurmanın önemi ortadayken bu yolda atılacak her adımın önemi büyük. "Dedikodu" da bunlara dâhil. :)

 

Misafirleriniz sunduğunuz hizmetlerin tamamına vâkıf olmayabilir, vâkıf olsa da herhangi bir hizmeti alırken diğer hizmetleri de ilgili hizmetle birlikte almayı aklına getiremeyebilir. Böyle bir durumda deneyimlerinizden yola çıkarak ve pazarlama faaliyetlerinin bir gereği olarak misafirlerinize "Bu hizmeti alan diğer misafirlerimiz ağırlıklı olarak şu hizmetimizi de alıyor. Siz de almak ister miydiniz?" ve benzeri sorular yöneltebilirsiniz. Örneğin termal havuzu kullanan bir misafirinizi masaja da yönlendirebilirsiniz. Hatta ücretli hizmetlerin ikisinin bir arada alınması durumunda indirim uygulayacağınızı da belirtebilirsiniz. Bu tür söylemler otel hakkındaki misafir görüşünün daha da olumlu bir yöne kaymasına vesile olacaktır. Tatili süresince doğru yönlendirmeler ve indirimlerle karşılaşan biri de bir sonraki tatilinde yeni bir otel bulma arayışına girmeyecektir.

 


Sadık misafirleriniz olsun istiyor ve sizi bu konuda yönlendirecek bir profesyonel arıyorsanız otellere yönelik hizmetler sunan Otelads ile dilediğiniz an iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842