TR EN
Ana Sayfa / Blog / Oteller için Markalaşmanın Önemi

Oteller için Markalaşmanın Önemi

Oteller için Markalaşmanın Önemi

Oteller için markalaşmanın önemi, pek çok farklı noktada kendini gösterir: Sektörde var olmak da varlığını sürdürmek de hatta ziyaretçi hacmini artırmak da markalaşmayla doğrudan bağlantılıdır. Markalaşma, sektöre yeni giriş yapan oteller için olduğu kadar sektörde belirli bir yer edinmiş oteller için de önemlidir çünkü marka algısı ancak sürdürülebilir olduğunda olumlu katkılarda bulunur. Bu açıdan bakıldığında küçük ya da büyük tüm oteller için markalaşmanın önemi, eş değer niteliktedir.

 

Marka Nedir? Neden Gereklidir?

 

Marka, bir işletmenin mal ya da hizmetlerine dair sahip olduğu işaretler (isim, harf, rakam, çizim...) bütünüdür. Diğer bir deyişle marka, salt logodan ibaret değildir. Markanın kuruluş öyküsünün temelinde ise diğer firmalardan ayrılmak vardır. Bu nedenle de markalar tescillenmeli, bu ayrım resmiyete dökülmelidir.

 

Oteller için markalaşmanın önemi, markanın öneminde gizlidir. Turizm sektörü için marka, turizm faaliyetleri gösteren ve bu faaliyetlerden yararlananlar arasında bir ilişki kurar. Bu ilişkinin üçüncü öznesi de aracı firmalar, yani acentelerdir. Markanın oteller tarafındaki faydası, otel ve hizmet tanıtımının kolaylıkla yapılabilmesine olanak sunmasıdır. Acenteler açısından faydası, taklitlere aracılık edilmemesini ve böylelikle güvenilir ilişkilerin devam ettirilebilmesini; ziyaretçiler açısından faydası ise güvenin oluşturmasını ve ilgili otelin her karşılaşmada (reklamlarda, promosyon ürünlerde vs.) kolayca tanınmasını sağlamasıdır. Tüm bu faydalardan anlaşılacağı üzere marka, üç özneyi de koruyan bir yapıdır.

 

Oteller için Markalaşmanın Önemi Hakkında

 

Oteller için markalaşmanın önemi pek çok farklı açıdan değerlendirilmelidir. Markalaşmak, kurumsal bir bütünlük oluşturulması, demektir aynı zamanda. Bu sayede ziyaretçilerin algısında markalaşmış otel henüz yeni kurulmuş olsa dahi "köklü", "kaliteli" ve "hep var olacak" bir işletme izlenimi yaratır. Bu da henüz markalaşmamış bir otelin tercih dışı kalırken markalaşmış otelin öne çıkmasını sağlar.

 

Markalaşmış bir otel, pazardaki yarışta hep bir adım önde olur; ziyaretçi tarafında oluşturduğu güven nedeniyle her zaman tercih edilir. Diğer bir ifadeyle, marka ile oluşturulmuş algı sayesinde ziyaretçiler, oteli, odalarından sunduğu hizmetlere kadar bir bütün olarak değerlendirir ve yorumlar; bir sonraki tatilleri için başka bir otel arayışına girmez.

 

Markalaşmış bir otel, aynı zamanda ziyaretçilerinin statülerini ve kimliklerini de ortaya çıkararak onlara kendileriyle özdeşleşen hizmetler sunar, bu nedenle hedef kitlenin daima tercih edeceği bir marka olmayı garantiler. Yani, bir marka olarak otel, çizgisini net bir şekilde ortaya koyarak kendisini tercih etmiş konuklarının kültürlerini, sosyal ve psikolojik durumlarını da yansıtan özellikleri bünyesinde barındırır ve böylelikle diğer otellerden ayrılır.

 

Özetle, oteller için markalaşmanın önemi, mevcut ziyaretçilerin tekrar eden tercihleri olmada ve potansiyel ziyaretçilerin kendine çekmede saklıdır. Otelads'e ulaşarak siz de markalaşma yolundaki ilk adımı atabilirsiniz.

Sizi Arayalım 90232 242 0842