TR EN
Ana Sayfa / Blog / Oteller için Dijital Pazarlamanın İpuçları

Oteller için Dijital Pazarlamanın İpuçları

Oteller için Dijital Pazarlamanın İpuçları

Günümüzde dijital pazarlama çalışmaları, hemen hemen her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de oldukça önemli bir yere sahiptir. İnternet kullanıcılarının %70'i yıl içerisinde ortalama 2 kez tatile çıkmakta ve bu eylemi gerçekleştirmeden önce de en doğru otelde karar kılabilmek adına internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Bu sebepten otellerin dijital pazarlama çalışmalarına gerekli özeni göstermeleri, misafir sayılarının artmasına yardımcı olacaktır.


Oteller, dijital pazarlama çalışmalarından farklı şekillerde yararlanabilir ancak buradaki en önemli şey, efektif kullanımdır. Dijital pazarlama doğru şekilde yapıldığında oteller kısa sürede olumlu sonuçlar alabilir. Öne çıkan çalışma şekillerinden bahsetmeden önce internet kullanıcılarının turizmle alakalı yaptığı aramalardan elde edilen bazı istatistikleri paylaşalım.


Her ay milyonlarca kişi, arama motorlarında tatil ve seyahat planlarını yapmaya yardımcı olacak bilgiler arıyor. Bing'den elde ettiğimiz verilere göre öne çıkan istatistikler şu şekilde:


İnternet aracılığıyla:

 

-33 milyon kişi uçak bileti ve uçak bileti rezervasyonu araması yapıyor.
-30 milyon kişi otel ve pansiyon konaklamaları için rezervasyon araması yapıyor.
-16 milyon kişi tatil paketleri araması yapıyor.
-14 milyon kişi araç kiralama ve transfer hizmetleri araması yapıyor.
-10 milyon kişi gemi seyahati araştırması yapıyor.

 

Bu kullanıcılardan,

 

-24 milyonu uçak bileti alıyor ya da uçak bileti rezervasyonu yapıyor. 
-22 milyonu otel ya da pansiyon rezervasyonu yaptırıyor.
-11 milyonu araç kiralıyor ya da transfer hizmeti alıyor.
-6 milyonu her şey dâhil bir tatil paketi satın alıyor.
-3 milyonu gemi seyahati satın alıyor.

 

Oteller, bu istatistikleri de göz önünde bulundurarak dijital pazarlama çalışmalarını önceden planlamalı, yoğun ve düşük sezonlar için dijital stratejilerini belirlemelidirler. Bu süreçte dijital planlamaların yıllık yapılması otellerin yararına olacaktır çünkü uzun vadeli planlar yapmak, hem kampanya oluşturmak hem de ortaklarla verimli çalışılması için gerekli uygun vakti yaratmak adına önemlidir.


Oteller için dijital pazarlamaya dair bazı ipuçlarını vermeye devam edelim:

 

- Öncelikle kişilerin satın alma süreçlerindeki davranışlarının öğrenilmesi gerekmektedir. Rezervasyon yaptırma sürecini çözümlemek, kişilerin satın alma kararlarına doğrudan etki edilebilmesi açısından önemlidir.

 

- Potansiyel misafirlerin satın alma kararlarını etkileyecek içerik çalışmaları da yapılmalıdır. Otellerin dijital pazarlama faaliyetlerinde içerik çalışmaları oldukça önemli bir yere sahiptir. Doğru adımlarla desteklendiğinde bu çalışmalar, kişilerin satın alma kararına doğrudan etki eder ve etkili sonuçlar doğurur. Örneğin kişilerin birçoğu sosyal medyada gördüğü yerleri merak ederek internet üzerinde arama yapmaya başlar. İlk olarak sosyal medyada gördüğü yerleri direkt olarak arayan kişiler, sonrasında benzer ya da aynı şekilde merak uyandıran farklı bölgelere de mutlaka göz gezdirir. Bu nedenle farklı yerleri ve tatil fırsatlarını gösteren içerikler, kişilerin kendi tatillerini de gördüğü bu yerler üzerinden planlamasına yol açar. Özetle; potansiyel misafirlere ilgilerini çekecek ve mutlaka gitmek isteyecekleri yerlerden oluşan bir içerik sunmak, verilecek kararları doğrudan etkiler. Daha sonrasında ise yapılacaklar listesi, bölge rehberi gibi içeriklerle mevcut içerikler desteklenebilir. Son aşamada ise fiyat ve alternatif karşılaştırma içerikleri tercih edilebilir ve bu sayede kitleyi daha cazip fırsatlara yönlendiren içerikler üretilebilir.

 

İçeriklerin bu süreçteki etkisi oldukça önemli olduğundan bu adımların doğru şekilde atılması, geri dönüşlerin artırılması adına yararlı olacaktır.

 

- Tanınmış kişilerin yer aldığı reklam çalışmaları yaparak (influencer pazarlama) da otellerin potansiyel misafirlerin ilgisini çekmesi mümkündür. Influencer pazarlama çalışmaları, kitleleri etkileme gücüne sahip kimselerle yapıldığında rezervasyonları artırmaktadır.


- Retargeting reklam kullanımı da otellerin potansiyel misafirlerin satın alma kararlarını etkilemek için kullandığı bir diğer yöntemdir. "Kişiler imkân ve fiyatları araştırıp sonuçları birbiriyle karşılaştırırken otelin sitesinde ne kadar durdu? Siteden neden çıktı ve daha sonra hangi siteye gitti?" vb. soruların cevaplarına çerezler yardımıyla ulaşıp bu potansiyel misafirler retargeting reklamlar sayesinde yeniden otelin sitesine çekilebilir. Ancak bu kişiler, geri geldiklerinde bir önceki site içerikleriyle karşılaşmamalıdırlar.


- Uygulanabilecek stratejilerden bir diğeri ise karşılaştırmalı reklamlardır. Otelciler buradan da geri dönüş alabilir. Kişiler tatil paketlerini, otel olanaklarını, oda fiyatlarını vs. araştırırken bunları farklı parametrelerle karşılaştırabilmek de isterler. Bunu sağlayacak bir strateji de direkt olarak satın alma sürecini etkiler. Örneğin; her şey dâhil ve yarım pansiyon konsept seçeneklerini fiyat ve içerik olarak otelin sitesinde yan yana sunmak, satın alma kararının hızla verilmesine yardımcı olacaktır.

 

Sizlere otellerin dijital pazarlama konusunda uygulayabileceği adımlardan ve stratejilerden bahsettik. Siz de otelinizi internet kullanan milyonlarca kişinin radarına sokmak ve stabil misafir sayınızı katlamak istiyorsanız; Otelads'e dilediğiniz zaman ulaşabilir ve profesyonel kadromuzdan alacağınız dijital pazarlama desteğiyle rezervasyon hacminizi genişletebilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842