TR EN
Ana Sayfa / Blog / Oteller Dijital Pazarlamada Nelere Dikkat Etmeli?

Oteller Dijital Pazarlamada Nelere Dikkat Etmeli?

Oteller Dijital Pazarlamada Nelere Dikkat Etmeli?

Dijital dünyaya adım atmış olmak, bu dünyanın içinde yer alan diğer işletmeler için olduğu gibi oteller için de yeterli değil. Önemli olan bu dünyaya bir kez adım attıktan sonra yolda sağlam adımlarla ilerleyebilmek, böylelikle itibar yönetiminde başarılı olabilmek. Peki, oteller dijital pazarlamada nelere dikkat etmeli, dijital dünyaya nasıl ayak uydurmalı, bu dünyada kalıcı olabilmek için neler yapmalı?

 

İşte, dijital dünyada var olan otellerin uyması gereken normlar:

 

1- Strateji Belirleme

 

Gerçek dünyada geçerli olan kuralların neredeyse tamamına yakını dijital dünyaya taşınmış durumda. Bu gerçekten hareketle otellerin bir yol haritasının olması, yolun nereye çıkacağının bilinmesi adına önemlidir. Bu noktada da yapılması gereken, dijital dünyada hangi amaçla bulunulduğunun tespit edilmesidir. Örneğin itibarı korumak, marka bilinirliği oluşturmak, satışları artırmak vb.. Amaç belirlemeden yola çıkmanın, yoldan çıkmaya sebep olacağı unutulmamalıdır.

 

2- Mecra Seçme

 

Dijital dünya öyle bir dünya ki içine dünyaları sığdırıyor. Her geçen gün yeni bir sosyal medya kanalı açılıyor, hâlihazırda var olan kanalların özellikleri değişiyor. Durum böyle olunca da kullanıcıların doğru mecrada var olmasının önemi büyük. Diğer bir deyişle oteller, milyonların tercihi olsa da her sosyal medya kanalında boy göstermektense doğru kanallarda varlıklarını sürdürmeyi tercih etmelidir.

 

Bir kanalın otel adına doğru olup olmadığını belirlemede rakip otellere yönelik yapılacak ufak bir araştırma faydalı olacaktır. Günümüzde oteller ekseriyetle Facebook ile Instagram'ı kullanmaktadır ancak burada hedef kitlenin özellikleri ile otelin yapabileceği paylaşımların niteliği de belirleyicidir. Örneğin Y ve Z kuşaklarına yönelik hizmetler üreten bir otelseniz Facebook yerine Instagram'ı kullanmanız daha doğru olacaktır. Öte yandan ilgili kanallarda kullanılabilecek içerikler de birbirinden farklı özelliktedir. Özetle, detaylı bir araştırma yapmalı, ilgili mecraları yakından tanıyıp öyle yola çıkmalı. Burada dikkat edilmesi gereken, anıldığı gibi, dijital dünya sürekli bir gelişim içinde olduğudur. Bu nedenle bugün tel tarafından kullanılmayan bir sosyal medya kanalının ileride kullanılmayacağının garantisi yoktur. Hâl böyleyken de dijital dünyaya girişte her kanalda hesap açmak gelecekte otellerin işine yarayacaktır.

 

3- Gerçekliği Sunma

 

Farklı pazarlama türlerinde kullanılmak üzere profesyonel fotoğraf çekimi yaptırmayan otel neredeyse yoktur. Bu fotoğraflar her ne kadar birçok alanda işe yarasa da konu sosyal medya olduğunda yetersiz kalmaktadır. Interaktif olarak tecrübe edinmek isteyen milyonların olduğu bir mecrada ruhsuz fotoğraflar paylaşmak otellere olumlu katkıda bulunmayacaktır. Otellerin yapması gereken, yaşanmışlığı potansiyel ve mevcut misafirlerine aktarmaktır. Canlı yayın yaparak ya da sosyal medya kanallarının hikâye bölümlerini kullanarak ancak bu mümkün olabilmektedir.

 

Ya da...

 

Bu zahmete girmeyip Otelads'e ulaşarak dijital dünyanın getirilerinden hemen yararlanmaya başlayabileceğinizi de hatırlatalım. :)

Sizi Arayalım +90232 242 0842