TR EN
Ana Sayfa / Blog / Otelinizin Reklamını Yaparken Çevredeki Değerleri Unutmayın!

Otelinizin Reklamını Yaparken Çevredeki Değerleri Unutmayın!

Otelinizin Reklamını Yaparken Çevredeki Değerleri Unutmayın!

Tanıtım ve pazarlama faaliyetleri, doğru adımlar izlenerek, belirli normlara sadık kalınarak yapıldığında otelin markalaşıp geniş kitlelerce tanınmasını sağlar. Peki, sadece sunulan hizmetlerin, diğer deyişle, salt otelle ilgili ögelerin reklamının yapılması ne kadar doğru? Bir otel işletiyorsanız hedef kitleniz, oteliniz ve sunduklarınızın yanı sıra konumunuzla ve çevrenizdeki değerlerle de ilgilidir. Şimdi, cevaplamanızı beklediğimiz soru şu: Kendiniz kadar çevrenizi de tanıyor, tanıtıyor musunuz?

 

Çevre tanıtımının faydalarını merak ediyorsanız cevaplar yazımızda:

 

Tematik tatillere ilgi duyan misafirleri çekmek:

 

Bireylerin yaş gruplarına, cinsiyetlerine ve yetenekleri ile ilgilerine göre tatil anlayışları ve beklentileri de değişir. Bu kapsamda, örneğin, kimileri tarihî ögelere, kimileri doğal güzelliklere, kimileri su sporlarına, kimileri ise yerel yiyeceklere ilgi duyar ve bu temaların baz alınarak hazırlandığı turlara katılırlar. Tura pek sıcak bakmayanlar ise kendi araştırmalarını yapar, kendi rotalarını oluştururlar. İşte bu araştırma aşamasında otellerin yaptıkları çevre tanıtımları etkisini gösterir, potansiyel misafiri gerçek misafire evirir.

 

Örneğin İzmir'in ilçelerinden Selçuk'a bağlı Şirince'de hizmet veren bir otel, farklı kanallarda yapacağı tanıtımlarda Efes Antik Kenti'nden, Meryem Ana Evi'nden, Yedi Uyuyanlar'dan, İsa Bey Camisi'nden, St. John Bazilikası'ndan, Artemis Tapınağı'ndan, Selçuk Caddesi'nden de bahsederek tarihe ve tarihî değerlere ilgi duyan birini bölgesine ve oteline çekmeyi başarabilir.

 

Memnuniyet hanesine bir puan daha eklemek:

 

Çevre tanıtımı yapmanın, muhatabına olduğu kadar öznesine de kattığı pek çok avantaj vardır. Bunlar arasında, yapılan araştırma esnasında tanıtımı yapılacak öge hakkında edinilen bilgilerdir. Aynı senaryo (Şirince'deki bir otel) üzerinden devam edecek olursak otel iştemecisinin yakın çevresinde bulunan -örneğin- Yedi Uyuyanlar'ın bulundukları noktaya kaç km mesafede yer aldığı, mağaraya nasıl gidildiği vb. bilgiler ile onu farklı kılan özellikleri bilerek bu bilgileri misafirleriyle paylaşmaları, misafirlerinin memnuniyet hanesine bir artı puan daha eklenmesine katkıda bulunur. Çevreyi bilmeyen birinin tatilinden azami yarar sağlaması için çabalayan bir otel, bir sonraki tatilde yeniden tercih edilecektir.

 

Doğal olanı öne çıkarmak:

 

Kimileri için çevrede keşfedilecek doğal, kültürel, tarihî vb. değerler yoksa tatil süresince konaklayacakları otelin ne kadar lüks olduğunun bir önemi yoktur. Türkiye bir turizm ülkesi olduğundan en ücra köşede dahi keşfedecek nice şey vardır. Önemli olan otellerin bu değerleri doğru bir şekilde pazarlayabilmesi, buraları cazip kılması gerektiğidir. Durum, tam tersi için de aynı şekilde işler. Yani, bir otel lüks bir konaklama imkânı sunmamasına karşın çevresindeki değerler nedeniyle sezonu %100 kârla kapatabilir. Elbette tüm bunların olması için çevrenin bilmeyenlere tanıtılması, bilenlere ise hatırlatılması gerekmektedir.

 


Hem otelinizin hem de çevrenizin tanıtımını profesyonel bir biçimde yapmak istiyorsanız sizler de Otelads ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842