TR EN
Ana Sayfa / Blog / Otelcilerin Grafik Tasarımcılardan Beklentileri Üzerine

Otelcilerin Grafik Tasarımcılardan Beklentileri Üzerine

Otelcilerin Grafik Tasarımcılardan Beklentileri Üzerine

Dijital pazarlamayla henüz tanışmış olan ya da otellerinin dijital pazarlamasını yapması için uzun zamandır bir ajansla çalışan otel işletmecilerinin zaman zaman grafik tasarım çalışmaları ve tasarımların yaratıcıları hakkında tereddüde düştükleri durumlar olmaktadır. İşin iç yüzünü aydınlatmak amacıyla hazırladığımız "otelcilerin grafik tasarımcılardan beklentileri üzerine" konulu bu yazımızı okuduktan sonra bakış açınızın değişeceğine eminiz.

 

Otel işletmecilerini, ajansların demirbaşlarından olan grafik tasarımcılar hakkında yanlış düşünmeye sevk eden yorumlar:

 

"Bunu Ben de Yaparım"

 

Sadece otel işletmecilerinin değil hemen her kesimden insanın da ortak düşüncesidir bu: Bunu ben de yaparım! Kendisine sunulan tasarım hayalindekiyle örtüşmeyenlerin benimsediği, diline pelesenk ettiği bir klişedir bu. Öncelikli olarak herkesin grafik tasarımcı olamayacağını, bu vasfa erişmek için günlerin, haftaların, yılların harcandığını, çok yoğun çalışmalarla harcandığını bilmek gerekir. Öte yandan ister alaylı ister okullu olsun, bir grafik tasarımcının dünyaya bakışı da diğer meslek gruplarından olan bireylerin bakış açısından farklıdır. Onlar, açıkça fark edilemeyen bir "fırça" darbesiyle üzerinde saatler harcadıkları tasarımı nihayete erdirirler de eleştiri gözlüğünü takan bizler o fırça darbesinin anlamını göremeyiz. Bu nedenle çeşitli kurslara gidip grafik tasarımlarının yapılmasına olanak sunan programları öğrendikten sonra bir anda işinin ehli bir grafik tasarımcının tasarladıklarına eş nitelikte üretimler yapmayı beklemek de hayal kırıklığı yaratacaktır. Diğer bir deyişle "Bunu ben de yaparım." demek kolay, icraata geçip ürün ortaya koymak ise oldukça zordur.

 

Grafik tasarımcıları tasarımcı olmayanlardan farklı kılan bir diğer nitelikleri de trendleri yakından takip kendilerini sürekli güncellemeleridir. Dolayısıyla bir tasarımı yapabiliyor olmak da o tasarımın gerektiği gibi, güncel trendler doğrultusunda yapılabildiğini göstermez. Ayrıca hâlihazırda otel işletmeciliğinin herhangi bir kolunda görev alan kimselerin, zaten yoğun bir iş programları olduğundan kendilerini bu alanda bir grafik tasarımcı kadar zenginleştirmeleri beklenmez. Tabii istisnalar hariç!

 

"Hokus Pokus Yapar, Bu İşi Hemen Bitirir"

 

Her işin nitelikli bir şekilde yapılabilmesi için belirli bir süreye ihtiyaç duyulduğu, herkesçe bilinen bir gerçektir. Tasarımlar da yoğun bir emek ardından ortaya çıkan ürünlerdir. Grafik tasarımcının yaptığı işi basite indirgeyen bir otel işletmecisinin grafik tasarımcının, örneğin, bir logo tasarımı için 1 hafta süre istemesine tepki vermesi olağandır. Her zaman kaliteye önem veren işletmeciler için oldukça normal karşılanan bu süreyi duyan, kaliteyi arka plana atan otelcilerin grafik tasarımcıları bir sihirbaz gibi görmesi ve bu nedenle çalışmayı hızlandırmak istemesinin tasarımcının yaratıcılığına ket vuracağı bilinmelidir.

 

Nasıl bir grafik tasarım çalışması yapılacak olursa olsun, tasarımcının ilgili konudaki örnekleri, trendleri incelemeye, plan yapıp harekete geçmeye ve rahat çizim yapmaya yetecek zamana ihtiyacı olacaktır. İki çizgi, deyip geçmeyin; o iki çizginin nedensellik boyutunda birbirini bulması, tasarım profesyonel bir tasarımcının elinden çıkmaysa asla tesadüf değildir. Bu nedenle "iki tık ileri, bir tık geri" istekleri, tasarımın bütünlüğünü mutlak suretle bozar, unutmayın.

 

"Parayı Veren, Söz Sahibidir"

 

Bir ürün ya da hizmet karşılığında bedel ödeyen tarafın, her noktada denetim hakkı olduğu düşünülebilir ancak söz konusu kreatif bir hizmet olduğunda bu durum geçersiz hâle gelir. Daha önce de anıldığı üzere, grafik tasarımcının attığı her adımın bir sebebi, donanımını uygulamak içinse zamana ve rahat bir ortama ihtiyacı vardır. İsteklerini zorla uygulamaya aldırtmak isteyen otelcilerin de bu nedenle sözü esas sahibine bırakması gerekir. Yani, "Müşteri her zaman haklıdır" kuralı burada geçerli değildir. Ancak bu ifade, otel işletmecilerinin, istek ve beklentilerini tasarımcılarla paylaşmamaları anlamına gelmemelidir. Otel işletmecileri nasıl bir tasarım istediklerini, bu tasarımı nerede ve hangi amaçla kullanacaklarını tasarımcıya net bir şekilde belirtmeli; varsa ilgili tasarımda kullanılacak tasarımların vektörel hâllerini (Örneğin logo) tasarımcıyla paylaşmalıdır. Sonrasında verilen zaman sona erene dek sebat etmeli, tasarımın kendisine geçmesinin ardından varsa revize taleplerini tasarımcıya iletmelidir. Zaten başlangıç aşamasında paylaşılan bilgilerin netliği, müdahale etmeye gerek duyulmaksızın ortaya güzel bir iş çıkacağını garanti altına alır. Özetlemek gerekirse "söz sahibi" taraf tasarımcı, tasarımcının doğru işi ortaya çıkarmasındaki en büyük etmen ise beklentilerini açık bir dille ortaya koyması beklenen otel işletmecisidir.


Otelads, sadece turizm sektörüne yönelik hizmetler veren profesyonel kadrosuyla otellerin beklentilerini eksiksiz karşılıyor! Basılı ya da dijital grafik tasarım işlerinizi üstlenmekten, olumsuz deneyimlerinizin izlerini silmekten mutluluk duyarız.

Sizi Arayalım +90232 242 0842