TR EN
Ana Sayfa / Blog / Otel Rezervasyonlarını Artırmanın Yolları

Otel Rezervasyonlarını Artırmanın Yolları

Otel Rezervasyonlarını Artırmanın Yolları

Bir otelin kâr edebilmesi, açık olduğu süre boyunca ne kadar misafir ağırladığıyla doğru orantılı. Ulaşılan "potansiyel misafir" sayısını katlamanın da günümüzde kullanılan en pratik yolu, dijital dünyada var olmaktan geçiyor. Bu dünya vasıtasıyla daha çok kişiye ulaşılıyor; doğrudan kurulan iletişim, şeffaf bir zeminde ilerliyor. Tabii somut dünyanın olduğu gibi dijital dünyanın da kendine has normları var. İşte bu dünyada var olarak otel rezervasyonlarını artırmanın yolları:

 

Her Web Sitesi Beklentiyi Karşılamaz

 

Kısa ya da uzun süreli olsun her tür tatil için kişiler, konaklayacakları otel hakkında detaylı bilgi edinmek, otelin fotoğraflarını incelemek isterler. Bu açıdan otele ait resmî bir web sitesinin olması zaruridir. Ancak genellikle mesai saatleri dışında otel araştırmalarına başlandığı düşünülecek olursa ve bu saatlerde kişilerin pc başında olmadığı, sadece ilgili web sitesinin mobil cihazlarla uyumlu olması beklentiyi karşılayacaktır. Mobil uyumlu olmayan sitelerde ziyaretçilerin sitede kalma süresinin oldukça kısa olduğu unutulmamalıdır. Bu da potansiyel misafirin gerçek misafir olmayacağının en açık işaretidir.

 

E-Posta Pazarlamasının Gücü Yadsınamaz!

 

Otel işletmecileri, bizzat kendilerinden alacakları e-posta adresi ve onay ardından misafirlerine otellerini hatırlatıcı e-postalar göndererek rezervasyonlarını katlayabilirler. E-postanın içeriği tamamen otele göre değişmekle birlikte genellikle bu tür pazarlama çalışmalarında amaç, indirim vb. fırsatları misafirlerin bilgilerine sunarak rezervasyon yüzdesini artırmaktır.

 

E-posta pazarlaması yapmak için otellerde ekseriyetle rezervasyonu yaptıran kişiye ait e-posta adresi kayıt altına alınır. Yani, grup olarak yapılan konaklamalarda sadece bir kişiye ait e-posta adresine ulaşır oteller genellikle. Bu nedenle sayıyı artırmak adına işletmeciler, rahatsızlık vermeyecek şekilde, diğer grup üyelerinin de e-posta adreslerini almanın yolunu gözetmelidir. Örneğin SPA hizmetinden yararlanan kişilere, girişte kayıt tutulurken e-posta adresleri ve kampanyalardan haberdar olma istekleri sorulabilir. Böylelikle artı bir misafir kazanmak, artı bir rezervasyon alma ihtimali anlamına gelir.

 

"Social"leşmeli!

 

Dijital dünyada doğru bir şekilde yer almanın önemi, rezervasyonları katlaması açısından büyük. Rezervasyonlarını katlamak isteyen oteller, sosyal medyanın turizm sektörünce en çok kullanılan mecraları olan Facebook ve Instagram'ı aktif olarak kullanmalı; buralarda reklam vermelidir.

 

Teknolojinin Otellere Katkısı Büyük

 

Otellerin rezervasyon ve çağrı trafiğini kolaylıkla yönetmeleri için geliştirilen CRM yazılımları da misafir yüzdesini katlama konusunda oldukça etkilidir. Oteller bu tür yazılımlarla farklı kaynaklardan gelen rezervasyonları anlık olarak görüntüleyebilir, çağrıları kaçırma kaygısı duymadan işlerine odaklanabilir. Böylelikle misafir memnuniyeti, hatalar en aza indirilmiş olarak garanti altına alınır ve rezervasyonlar artışa geçer.

 

Misafirlerin Sözleri Yol Gösterir

 

Çoğu tatilci, başkalarının deneyimine önem vermekte ve bu doğrultuda rezervasyon yaptırmadan evvel oteller hakkında yorumları arayıp bulup satır satır okumakta. Bu açıdan bakıldığında otel işletmecilerinin misafir ettikleri kişilerden, başta kendi sayfalarında olmak üzere farklı sosyal medya kanallarında konaklama deneyimlerini paylaşmalarını talep etmeleri faydalı olacaktır. Bu yorumların rezervasyonları katlaması kaçınılmazdır.

 

Ya da...

 

Ya da detaylarda boğulmayıp Otelads'e ulaşabilir, tüm bu çözümlere toplu olarak kavuşarak rezervasyonlarınızı kısa sürede artırma şansı elde edebilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842