TR EN

Otel Reklamı Nasıl Yapılır?

"Otel reklamı nasıl yapılır?" diye merak ediyor, yapılacak reklamın da etki düzeyini artırmak istiyorsanız bu isteğinizi karşılamanıza yardım edecek birtakım ipuçları yazımızda.

 

Tüm işletmeler gibi açılış kurdelesini henüz kesmiş ya da kesmesine ramak kalmışlar ile kuruluş tarihinin üzerinden zaman geçmiş oteller, varoluş amaçlarını gerçekleştirmek için tanıtım çalışmaları yapmak durumundadırlar.

 

Peki, otel reklamı nasıl yapılır?

 

Devir, Dijital Reklam Devri!

 

Çağımızda kadar basılı materyallerle yapılan otel reklamları, artık online olarak yapılıyor. Dijital reklamının hayatımıza girmesiyle klasik yöntemle yapılan otel reklamlarına kıyasla pek çok avantaja da ulaşılmıştır: Düşük bütçe ile tanıtım yapılabilmesine ve bu tanıtımların hızla yayılmasına olanak sunması, dijital reklamın en önemli artıları. Zaman içerisinde mevcut sosyal paylaşım sitelerine yenilerinin eklenmesinin de otel reklamlarının kişilere ulaşma potansiyelini artırmadaki katkısı yadsınamaz.

 

İşte, Dijital Reklam Çalışmalarının Oteller için Önemi

 

Her ne kadar basılı reklam tamamen rafa kaldırılmamış olsa da tüm işletmeler gibi oteller de yüzlerini online reklama çevirmiş durumda. Bu tercihin yapılmasının altında şüphesiz, yöntemin ciddi getirilerinin olması yatıyor. Oteller verdikleri dijital reklamlar ile artık çok daha fazla ve "doğru" kişiye ulaşabilmekte. Doğru kişi ile kastedilen, hedef kitle. Daha detaylı bir şekilde anlatmak gerekirse alışılagelmiş yöntemlerle yapılan reklamlar hedefte olmayan kitleye de ulaşmakta ve bu da hedefi yakalamak için gereken fazla bütçe ayrılmasına sebep olmakta. Ancak söz konusu online otel reklamı olduğunda salt hedef kitleye ulaşılması mümkün. Bunun diğer bir anlamı, reklam için ayrılan bütçe, sadece hitap edilen potansiyel ve mevcut müşteriler için harcanmakta.

 

Dijital reklam, yalnız "bütçenin harcanması"nda değil, "belirlenmesi"nde de oldukça büyük avantaj sunar. Tek bir "tık" ile milyonlara ulaşmak, çok daha fazla bütçe ayırıp milyonlarca broşür bastırmakla eş maliyetli değil. Üstelik, yapılacak kampanyanın türüne göre değişmekle birlikte, otel sahiplerinin reklam bütçesini kendilerinin de belirlemesi mümkün. Bir otel sahibi, örneğin, satışlarını artırmak istediği bir dönemde reklam bütçesini artırabilir; tersi durumda kısabilir.

 

Özetle maliyet tasarrufuna olanak sunması, dijital/online otel reklamının ilk getirisi.

 

Otellerin reklamı dijital olarak yapıldığında elde edilen ikinci avantaj ise "ölçümleme"dir. Diğer bir deyişle, online olarak verilen reklamların kaç kişiye ulaştığını, bunlardan kaçının ilgili reklamla etkileşime geçtiğini tespit etmek mümkün. Bunun en büyük getirisi, hedef olarak belirlenen kitlenin davranışları, talepleri, zevkleri bu yolla tespit edilebilir ve şayet reklamın istenen etkiyi yaratmada zayıf kaldığı sonucu çıkarsa bir sonraki reklam kampanyasının stratejisi daha sağlam temeller üzerine kurulabilir.

 

Otel reklamını online olarak yapmanın diğer bir getirisi de hedef kitleyle anında iletişim kurulabilmesidir. Sosyal medya kanallarının interaktif iletişime imkân sunması sayesinde oteller, paylaşılan online reklam üzerinden yapılan yorumları zaman kaybetmeden yanıtlayabilmekte ve böylelikle kitle tarafından "müşteriyi önemseyen bir işletme" olarak algılanma şansı yakalamaktadırlar. Ek olarak sorunlara anında müdahale etme, teşekküre anında karşılık verme veya herhangi bir soruyu anında yanıtlama olanağı elde ederler.

 

Dijital Reklam Çeşitleri

 

Dijital dünyada verilebilen reklamlar, internetin sunduğu olanaklar doğrultusunda şekillenmekte. Sosyal medya kanallarında paylaşılan "sosyal medya reklamları" ile arama motorunda yayımlanan "Google Ads reklamları", dijital reklamlara örnek olarak verilebilir. Bloglarda, video paylaşımlarının yapıldığı kanallarda da reklam vermek mümkündür. Nerede ve nasıl reklam verileceği, tamamen otelin beklenti ve isteklerine yönelik belirleniyor olsa da genel eğilim sosyal medya ve Google Ads reklamlarının kullanılması yönündedir.

 

Otel Reklamı Nasıl Yapılır?

 

Sosyal medya, herkesin kullanımına açık bir mecra olsa da otellerin, diğer tüm işletmeler gibi reklam üretimi ile yönetimini işinin ehli firmalara bırakması, etkili ve sonuç odaklı çalışmalar yapılması için neredeyse bir gerekliliktir. Oteller, dijital reklamları kendilerinin yönetmesini tercih ederlerse özellikle yoğun dönemlerde ve anlık olarak müşteriyle etkileşime geçilmesi gereken durumlarda gecikmeye sebebiyet verebilir. Ek olarak dijital pazarlamanın kendine ait bir dili, kendine has kuralları vardır. Kısacası, otel reklamı nasıl yapılır, diye düşünen bir yöneticinin, bu sorunun cevabını, işi uzmanlara bıraktıktan sonra yapılan kampanyalarla gözlemlemesi en mantıklı yoldur.

 

Otel reklamının nasıl yapması gerektiğini bilen uzmanlar ise Otelads'te!

Sizi Arayalım 90232 242 0842