TR EN
Ana Sayfa / Blog / Mutlu Misafir, Kalıcı Misafirdir!

Mutlu Misafir, Kalıcı Misafirdir!

Mutlu Misafir, Kalıcı Misafirdir!

Uzun süreli çalışmalar için motivasyon kaynağı olan belirsiz tarihli bir tatile dair kurulan hayallerin gerçeğe dönmesi, kişilerin mutlanması için yeterlidir. Bir otel içinse "mutlu misafir", "kalıcı misafir" anlamına gelir. Bir kere tercih edilmişken yeniden tercih edilen olmak için otellerin işi şansa bırakmaması gerekir. Zira turizm sektöründeki rekabet oldukça fazla. Sizlere otellerin bu rekabet karşısında "seçilenler" tarafında kalabilmeleri için yapmaları gerekenlerden, sorumluluklarından ve bu uğurda dijital pazarlamanın gücünden nasıl yararlanmaları gerektiğinden bahsedeceğiz. Başlayalım:

 

Hedef Kitle Belirlenmeli, Hizmetlerin Sınırı Çizilmeli

 

Hedef kitlenin profilinin ortaya konması, tüm sektörlerde olduğu gibi turizm sektöründe de zaruridir. Oteller kime hizmet vereceklerini bilmeden ne tür hizmetler vereceklerini belirlediklerinde mutsuz, bir daha otellerine gelmeyi tercih etmeyecek misafirler yaratacaklardır. Bu nedenle ilk olarak yapılması gereken, hedef kitleyi belirlemek, belirlenen kitlenin kişisel ve sosyal özelliklerini öğrenmek, tatil beklentilerini ve anlayışlarını tanımlamaktır. Daha sonra ise olanaklarla hizmetleri eldeki veriyle örtüşür niteliklere bürümek. Örnek vermek gerekirse Z Kuşağı'ysa hedef kitlesi bir otelin, eğlencesi bol aktiviteleri hayata geçirmeli, menüsünde popüler tercihlere yer vermeli, gençlerin kendini özgür hissedeceği ortamlar sunmalı. Y Kuşağı'ysa ya da, eğlenceye de huzura da gerektiğinden ne az ne fazla yer vermeli, daha konforlu bir konaklama imkânı sunmalı, şartlar müsaitse çevrede kısa geziler düzenlemeli. Bu örnekler çoğaltılabilir. Çoğaltmanın, doğru adım atabilmenin en pratik yolu ise şüphesiz sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktan geçer. Sosyal medya kanallarında yapılacak genel anketlerle hedef kitlenin tatile bakış açısını öğrenmek, buna göre hareket etmek mümkün.

 

Resmî Olarak Tanımanın Ötesine Geçmeli

 

Bir otel, müstakbel misafirleri kendisiyle irtibat kurduğu anda somut olarak hizmet vermeye başlar; misafirler odalarına yerleştiğinde değil. Bu ilk "tanışma" ve sonrasında verilen hizmetlerin kalitesi ile çeşitliliği, misafirlerin ruhuna ilk mutluluk tohumlarının atılmasına vesile olur. Bu aşamada oteller, gelecekte bünyelerinde ağırlayacakları misafirlerinin isminden çok daha fazla bilgiyi elde etmeye çabalamalı, bu bilgiler ışığında da hizmetlerini detaylandırmalı. Peki nasıl?

 

Otellere düşen:

- Misafirlerin özelliklerini anlamaya yarayacak soruları içeren anketler hazırlamak,

- Kayıt açıldığında misafirlere sosyal medya kanalları aracılığıyla ulaşıp ankete katılmalarını sağlamak,

- Anket sonuçlarına göre de kişiselleştirilmiş hizmetler vermek.

 

Tatile denk gelen doğum günü/evlilik yıl dönümü, konakladığı otel işletmecileri/çalışanları tarafından hatırlanıp kutlanan, sabah uyandığında sevdiği çiçeği yatağının başucundaki vazo içinde canlı canlı gören, kahvaltısını ederken takip ettiği gazetesini masanın üstünde hazır bulan bir misafirin mutsuz olması mümkün mü? Üstünde düşünmeye, gereken çabayı göstermeye değmez mi?

 

Gerçekle Örtüşen Reklamlar Vererek Güven Duygusu Pekiştirilmeli

 

-Gerçek ya da dijital, hangi dünyada yapıldığı fark etmeksizin- reklam yoluyla ulaşılarak kazanılan bir misafirin gelecek tatilinde de bir önceki seçimini yinelemesi, vadedilenle sunulanın örtüştüğünün görülmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Salt misafir çekmek amacıyla var olanı farklı göstermek, var olanı göstermemek ya da hiç olmayanı varmış gibi lanse etmek, misafirlerin oteli bir daha tercih etmemesinin yanı sıra sosyal medyada başka potansiyel misafirlerle de bu düşüncelerini anında paylaşmasına ve böylelikle çok daha fazla kaybın yaşanmasına neden olacaktır.

 

Bu nedenle reklamın unsurlarından görsel ile yazıda gerçekten sapılmaması, diğer bir deyişle yanlış algılanmaya mahal verecek içeriklerden kaçınılması gerekir ki misafirin güven duygusu pekişsin, daha sonrasında hem oteli bir daha tercih etsin hem ardından pek çok misafiri sürüklesin.

 

Oteller için çıkılan reklam her ne kadar doğruyu yansıtıyor olsa da o doğrunun nasıl yansıtıldığı da önemlidir. Uzman kameramanlar ve fotoğrafçıların çekimleri ile uzman yazarların elinden çıkma yazıdan oluşan bir reklam paylaşılmıyorsa da yanlış anlaşılmaların gündeme gelmesi muhtemeldir.

 


Otelads ile iletişime geçerek turizm danışmanlığı, dijital medya pazarlama, sosyal medya yönetimi ve otel prodüksiyon gibi misafirlerinizi mutlu kılıp kalıcı misafirler hâline getirmek için ihtiyaç duyacağınız tüm hizmetleri alabilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842