TR EN
Ana Sayfa / Blog / Fotoğrafların Oteller için Önemi

Fotoğrafların Oteller için Önemi

Fotoğrafların Oteller için Önemi

"Objektif bir gösterge" olması sebebiyle fotoğraflar, bir otelin kendini pazarlamak için kullanabileceği en işlevsel araçlardandır.

 

Otele ve çevresine ait gerçeği yalın bir şekilde gözler önüne seren fotoğraflar, konuklar tarafından çekilebileceği gibi bizzat otel yönetiminin hizmet almayı tercih ettiği bir uzman tarafından da çekilebilmektedir. Kim tarafından çekilmiş ve hangi amaçla kullanılıyor olursa olsun otel fotoğraflarının ortak etkilerinin, potansiyel misafirlerin zihinlerindeki otel ve çevre ile bunlara bağlı olarak alınacak hizmet hakkındaki imajı şekillendirmek olduğu söylenebilir. Bu açıdan, iletişim araçları arasında kendine yer edinmiş olan fotoğraflara dair otellerin bilmesi gereken başlıca noktalar vardır. Bu yazımızda, bir otelin pazarlamasına doğrudan etki edecek fotoğraflara değineceğiz.

 

Tatil ile Fotoğraf İç içe

 

Olumlu konaklama deneyimlerinin fotoğrafla ölümsüz kılınmak istendiği, herkesçe bilinen bir gerçek. Kişiler bugün, sosyal medyanın hayatımızın merkezinde yer alması sebebiyle elde ettikleri tatil deneyimlerini açıkça gözler önüne seren fotoğrafları takipçileriyle de paylaşma arzusu taşıyorlar. Daha çok "like" almak için daha çok paylaşım yapıyorlar ve böylelikle konakladıkları otelin, otelin sunduklarının ve bulunduğu çevrenin -amaçları bu olmasa da- tanıtımını yapıyorlar. Böylelikle fotoğrafları gören ve tatil için mekân arayışında bulunan potansiyel bir müşterinin tercihini etkiliyorlar.

 

Turistlerin gittikleri bölgeye özgü ögeleri fotoğraflama isteği duyduğu bilinmekte. Örneğin Bodrum'da tatil yapmakta olan bireylerin petunyalarla sarılı beyaz taş evlerin fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaştıkları görülmektedir. Bodrum'u anlatan bu ögeler her ne kadar güzellikleriyle fotoğraflanmayı hak etseler de bu fotoğraf çekme isteğinde, daha önce bölgeye gidenlerin yapmış oldukları paylaşımlar da etkili olmaktadır.

 

Fotoğraf çekme isteği, kimi durumlarda başlı başına bir seyahat motivasyonu da olabilmektedir: Birçok kişi, sırf deklanşöre art arda basmaya değecek obje ya süjelerin bulunduğu yerlere gitmeyi tercih etmekte. Bu açıdan bakıldığında otellerin de kişilerin bu isteklerine karşılık vermesi beklenmektedir.

 

Otellerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 

Zihnimiz "otel" dendiği zaman beraberinde genellikle deniz, kum, güneş vb. kavramları getiriyor olsa da dağ otelleri, bozkır bir coğrafyada kurulu termal oteller veyahut şehir içi otelleri de ülkemizde aktif olarak faaliyet göstermekte ve yıl boyu yüzlerce misafiri ağırlamakta. Bu nedenle çevrede fotoğraflamaya değer obje ve süjeler olsun ya da olmasın, otellerin öncelikle sınırları dâhilinde bir düzenleme yapmaya ihtiyaçları var. İşte bu konudaki önerilerimiz:

 

- Otelinizi, verdiğiniz hizmetlerle örtüşen dekorayasyon ögeleriyle donatın. Yalnız bunu sadece odalarda değil, aynı zamanda misafirlerinizi karşıladığınız giriş bölümünde ve tüm ortak alanlarda da kararında uygulayın.

 

- Hizmet vermekte olduğunuz bölgenin kendine has özelliklerini otelinizde sergileyin. Anılan Bodrum örneğinden yola çıkacak olursak petunyaların güzelliklerini bina dışının yanı sıra içinin de sarmasına izin verin. Örneğin kahvaltılıkların sunumunda bu canlı çiçeklerle donatın servis tabaklarının kenarını. Ya da daha da yaratıcı olun ve Bodrum ilçesinin küçük bir maketini yaptırarak otelinizde fotoğraf çektirme köşesi yaratın.

 

- Hangi konseptte hizmet verirseniz verin, mutfağınızdan çıkan yemeklerin sunumuna özel önem gösterin. Günümüzdeki sofraları fotoğraflama isteği göz önünde bulundurulduğunda bu tavsiyenin nedeni açıkça görülecektir.

 

- Çizilmiş bardak-tabakları yenileriyle değiştirin, eskileri dekorasyon ögeleri olarak kullanın. Örneğin bardakların içine çiçekler ekip bu bardakları da tabaklara yerleştirerek mini bahçeler yaratın.

 

- Gün ışığını yeterince alamayan alanlarda yeterli ışıklandırma yaptığınıza emin olun. Misafirlerinizin hiçbir anı kaçırmalarına izin vermeyin.

 

- Şayet havuz, deniz vb. imkânlar sunulmuyorsa otelinizde, süs havuzları yapın. Suyun huzur verici gücünden ve fotoğraf karelerini süsleyen etkisinden mutlaka yararlanın.

 

- Çevrenizde mutlaka fotoğraflanması gereken özellikte bir belde ya da mekân varsa misafirleriniz için buralara turlar düzenleyin.
Bahçe düzenine önem verin. Yeşilin huzur kattığı ortamlarda misafirlerinize özel alanlar oluşturun. Yaz güneşinden koruyan tenteleri nazar boncuklarıyla süsleyerek otantik ortamlar yaratın.

 

- Genel temizlik kurallarına uyun; hem dış hem iç cephede yenilenmesi ya da boyanması gereken alanları tadil edin. Su damlatan, kireç tutmuş bataryaları, küflenmiş duş kabinlerini, lekeli duvarları, rengi değişmiş perdeleri, halıları vb. misafirde hoş duygular uyandırmayacak olan ne varsa onlardan sezon başlamadan kurtulun. Unutmayın ki misafirlerin paylaşımları sizi vezir de eder, rezil de! Bu nedenle her köşenin "paylaşılmaya değer" güzellikte olduğuna emin olun ve bu yeniliklerin yeni müşteriler anlamına geldiğini hatırlayın!

 

- Son olarak, ya göründüğünüz gibi olun, ya olduğunuz gibi görünün: Profesyonel fotoğraf çekimi için gösterdiğiniz ihtimamı hizmetlerinize yansıtın. Başka bir ifadeyle fotoğrafların potansiyel konuklarınızı aldatmasına izin vermeyin. Böyle bir davranışın sonucunda misafir kaybı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

 


Tanıtımınızı doğrudan, doğru bir şekilde yapacak olan profesyonel fotoğraf çekimine ihtiyaç duyduğunuz an Otelads'e başvurabilirsiniz.

Sizi Arayalım +90232 242 0842