TR EN
Ana Sayfa / Blog / E-Mail Marketing Hakkında Otellerin Bilmesi Gerekenler

E-Mail Marketing Hakkında Otellerin Bilmesi Gerekenler

E-Mail Marketing Hakkında Otellerin Bilmesi Gerekenler

E-posta pazarlama, global adıyla e-mail marketing, faaliyet gösterdiği sektör fark etmeksizin, etkin pazarlama yapmak isteyen tüm işletmeciler tarafından kullanılan bir yöntemdir. Herkesçe kullanılıyor olmasına karşın bu yöntem, sektör, hatta işletme bazlı detaylandırılır. Diğer bir ifadeyle e-mail marketing'in yapılış amacı temelde kesişse de mesajda hangi konulara değinileceği, nasıl bir üslup benimseneceği, görsellerin yazıya olan oranı vb. noktalarda farklılıklar gözlemlenir. Bu nedenle de e-mail marketing hakkında otellerin bilmesi gerekenlerden bahsedeceğimiz bu yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ederiz. İşte detaylar:

 

E-Mail Marketing Yapabilmek için

 

E-posta pazarlaması yapabilmek için otellerin ilk olarak mevcut ve muhtemel konuklarından aktif olarak kullandıkları e-posta adreslerini almaları gerekmektedir. Çeşitli yollardan (anket yaparak, rezervasyon esnasında, online olarak vb.) elde edilebilecek bu adreslere gelecekte yasal çerçeve içerisinde e-posta gönderebilmek için de yapılması gereken, bir "onay e-postası" göndermektir. Kampanya ve duyurulardan haberdar olma isteğini belirten bir konuğa artık, hizmet tanıtımı yapılmasında, kampanya vb.duyuruların iletilmesinde yasal bir sakınca bulunmayacaktır.

 

Oteller E-Mail Marketing'i Hangi Amaçlarla Kullanmalı?

 

Otellerin, konaklamaları öncesinde olduğu gibi konaklama sonrasında da misafirleriyle iletişimde kalmaları, kişilerin yeni ya da yeniden yapacakları konaklama tercihlerini yönlendirebilmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle otellerin, konuklarından farklı kanallar aracılığıyla topladıkları e-posta adreslerini salt duyuru/reklam yapma amacıyla değil, aynı zamanda teşekkür, bilgilendirme, hatırlatma gibi amaçlarla da kullanmaları kendi lehlerine olacaktır. Bu tür e-postalar, konuk algısındaki işletmenin saygınlık hanesine artı puan olarak eklenecektir. Örneğin:

 

Konuk rezervasyon yaptırdıktan sonra e-posta adresine bir teşekkür mesajı gönderilmelidir. Mesajın içeriğinde, teşekkürün yanı sıra bilgilendirme de olmalıdır. İşletme hakkında kısa bir tanıtım, konuğun aldığı hizmetle birlikte bu hizmetin haricinde sunulan hizmetlerin özellikleri, check-in ve check-out tarihleri, olası değişikliklerde konuğun izlemesi gereken yol vb. detaylara yer verilmelidir.


Konuğun check-in yapmasının ardından otel, otele giriş yapmasına birkaç gün kala misafirine bir hatırlatma e-postası göndermelidir. Bu e-postanın odağında hatırlatma olduğundan amaç, konuğa faydalı olmaktır. Bu nedenle de mesajın içeriği genişletilerek konuğa maksimum fayda sağlanabilir. Örneğin otelin konumunu gösterir harita, hava durumu, yörede gezilecek yerler vb. bilgiler de mesajda belirtilebilir.


Misafirlere check-out'tan sonra da bir e-posta daha gönderilmelidir. Bu e-postanın içeriğinde tercih edilen olmaktan duyulan minnete yer verilmelidir. Ek olarak konukların oteli değerlendirimeleri talep edilebilir. Yorumlar, olumlu ve olumsuz yönlerin konuk açısından bakılmasına ve böylelikle otelin kendini geliştirmesine olanak sunar. Anket doldurmak istemeyecek konukları da düşünerek anketlerin cazip kılınması yoluna gidilebilir. Örneğin anketi tamamlayan konuklara bir sonraki rezervasyonlarında %5 indirim yapılacağı vadedilebilir.

 

Otellerin bu üç neden haricinde de misafirleriyle iletişimde kalmaları, etkin bir reklam adına gereklidir.

 

Eldeki e-postaların reklam amacıyla kullanılması:

 

1- "Parçala, yönet"

 

Her ne kadar her işletmenin hedef kitlesi belli olsa da bu hedef kitle de kendi içinde farklı özelliklere sahiptir. Yapılacak reklam kampanyaları da sadece ilgililere duyurulduğunda daha etkili olacağından hedef kitle parçalara ayrılmalıdır. Örneğin yerli misafirler A grubuna, yabancı misafirler B grubuna; standart odada konaklamayı seçenler C grubuna, kral dairesinde konaklamayı seçenler D grubuna; iş seyahati kapsamında konaklamış olanlar E grubuna, çocuklu aileler F grubuna... Bu listenin detaylandırılması, başlıkların belirlenmesi için oteller konuklarından kişisel özelliklerini belirten bir form doldurmalarını talep edebilirler. Online olarak bu yöntemi kullanmak mümkün gözükmüyorsa da konaklamaları süresince konuklarla iletişime geçerek bu bilgilerin alınması mümkündür. Alınan bilgiler doğrultusunda da örneğin kış tatiliyle ilgilenen misafirleri kışın yapılan kampanyalardan haberdar etmek için e-posta pazarlaması yapılabilir.

 

2- "Konuğuna özel olduğunu hissettir."

 

Edinilen veriler doğrultusunda kişiselleştirilmiş reklam kampanyaları düzenlenebilir. Örneğin ocak ayı doğumlu bir konuğa aralık ayında bir e-posta göndererek doğum gününe özel kampanya teklifinde bulunulabilir. Unutulmamalıdır ki özelleştirilmiş hizmetler almak, önemsendiğini bilmek, tüm tüketiciler için olduğu gibi otellerin sunduğu hizmetleri tüketenler için de oldukça önemlidir.

 

3- "Faydalı ol."

 

E-posta pazarlaması, örneğin, yeni bir hizmet duyurusu yapma amacıyla kullanılıyorsa bu hizmeti almanın misafirlere olan katkısını belirtmek önemlidir. "SPA merkezimiz hizmetinizde." başlığı altında sadece merkezin özelliklerinden bahsetmek yerine ek olarak merkezde sunulan hizmetlerin konuklara sunacağı faydalardan bahsetmek gerekir. Örneğin masaj yaptırmanın ruh ve beden sağlığına etkisi, hamam kültürü vb..

 


Özetle, e-mail marketing, basit bir pazarlama yöntemi değil, belirli bir strateji doğrultusunda, planlı bir şekilde yol alınarak uygulanması gereken bir yöntemdir. Profesyonel e-mail marketing hizmeti almak isteyen oteller, iletişim kanalları aracılığıyla Otelads ile iletişime geçebilir; doğru hizmet almanın, doğru e-mail marketing yapmanın ayrıcalığını yaşayabilirler.

Sizi Arayalım +90232 242 0842