TR EN
Ana Sayfa / Blog / Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ajansı, ismiyle müsemma, dijital medyadaki pazarlama faaliyetlerini yöneten ajanstır. Peki, dijital pazarlama ajansı ne iş yapar, hizmet verdiği kişi ve kurumlara ne gibi getiriler sağlar? Soruların yanıtları yazımızda...

 

Dijital Pazarlama Ajansı Ne İş Yapar?

 

"Dijital pazarlama ajansı ne iş yapar?" sorusunu yanıtlamadan önce "Pazarlama nedir?" üzerinde biraz durmak faydalı olacaktır. Pazarlama, ticari bir terim olup en genel tanımıyla ürün, mal veya hizmetlerin son tüketicisine ulaşana kadarki yapılan faaliyetlerin tamamını ifade etmek için kullanılır. Satışı artırmak için gerekli elemanların şirket bünyesine dâhil edilmesinden pazar analizine, paketlemeden tanıtıma birçok etkinliği kapsar pazarlama. Fark edileceği üzere "pazarlama" tanımı içerisinde bu faaliyetlerin hangi kanallar aracılığıyla yapılacağına değinilmez. Böyle bir sınırlandırma olmaması ise pazarlama faaliyetlerinde sürekli bir gelişimi gerekli kılar.

 

"Klasik pazarlama"da televizyon, radyo, gazete ve broşür, el ilanı vb. kanallar kullanılırken anılan gelişim paralelinde ortaya çıkmış dijital pazarlamada, çağımızın iletişim kanalları -dijital mecralar- kullanılır. Dijital pazarlama ajansı ne iş yapar, sorusunun en kısa tanımı da bu kapsamda: "Dijital mecralardaki pazarlama faaliyetlerini yürütürler." olmaktadır.

"Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar?" sorusunun detaylı yanıtı ise: "Web sitesi (tasarım ve yazılım) hazırlar, site trafik analizi yapar, uygulama geliştirir, Arama Motoru Reklamını ve Arama Motoru Optimizasyonunu -sırasıyla SEM ve SEO- yönetir, performans takibi ve raporlama yapar, içerik pazarlama ve e-mail marketing yapar, strateji geliştirir, sosyal medya reklamları için içerik hazırlar ve bu reklamları yönetir "dir.

 

Dijital pazarlama ajanslarının geleneksel reklam ajanslarına kıyasla artıları nelerdir?

 

Dijital pazarlama ajansları ne iş yapar?" sorusu kadar "Dijital pazarlama ajanslarının getirileri nelerdir?" sorusu da önemlidir. Dijital medya ajanslarının faaliyetlerini yürüttükleri kanalların sunduğu olanaklar, geleneksel reklam ajanslarının kullandıkları kanalların sunduğu olanaklardan çok daha fazladır.

 

Bu olanaklar kapsamda ilk olarak hedef kitle seçiminden bahsedilebilir. Geleneksel reklam ajansları aracılığıyla tanıtım/pazarlama yapılmak istendiğinde hedef kitle ilgili kanalı kullanan/kanala ulaşan herkestir. Örneğin hazırlanan reklam TV'de yayımlanacaksa reklamın döndürüldüğü saatlerde ekran karşısında kim varsa -mecburen- hedef kitle o olur. Ancak her bir markanın hitap ettiği kesim, yaş, cinsiyet ve ilgi alanı açısından değişiklik gösterdiğinden bu reklamlardaki başarı oranı bölünmektedir, denilebilir. Öte yandan salt hedef kitleye yönelik tanıtım yapılamadığından bütçe de doğru orantılı olarak artar. Dijital pazarlama ajansları aracılığıyla tanıtım yapılmak istendiğiyse hedef kitle belirlenebilir, böylelikle bütçe de kontrol altında tutulabilir. Örneğin Facebook'ta dönecek bir reklam için kullanıcılar arasından sadece ilgili hizmet/ürünün hitap ettiği kitle seçilebilir. Dijital medyada reklam vermenin bedeli de bu sayede çok daha az olur.

 

İki ajansı birbirinden ayıran bir diğer detay da reklamların etkisini gözlemleme olanağıdır. Geleneksel ajanslar bu ölçümü ancak tahmini olarak yapabilirken dijital pazarlama ajansları reklamların kaç kişiyle etkileşime geçtiğini, bu kişilerden kaçının ilgili ürün/hizmetle ilgilendiğini net bir şekilde ölçümleyebilir. Böylelikle kullanılan bütçe hakkında değerlendirme yapılabilir ve gerekliyse reklam yayımdan kaldırılır ya da bütçe artırılarak yayımlanmaya devam eder. Ek olarak dijital pazarlamanın bu artısı, bir sonraki tanıtım faaliyetinin nasıl olması gerektiği konusunda da en doğru fikri verir.

 

Özetle, dijital pazarlama ajansı ne iş yapar, sorusunun yanıtı: "Üstlendiği projelerin sahiplerinin sektörlerinde tercih edilme oranlarını artırmak amacıyla günümüzde pazarlamanın yeni adı "dijital pazarlama" kapsamına giren tüm faaliyetleri tek elden, profesyonel bir şekilde yürütür."dür. Bir otel işletiyor ve dijital dünyada yer almak istiyorsanız sadece otellere yönelik hizmet veren dijital pazarlama ajansı Otelads ile iletişime geçebilirsiniz.

Sizi Arayalım 90232 242 0842