TR EN
Ana Sayfa / Blog / Butik Oteller Nasıl Tanıtılmalı?

Butik Oteller Nasıl Tanıtılmalı?

Butik Oteller Nasıl Tanıtılmalı?

Butik oteller nasıl tanıtılmalı, sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler! Butik bir otel işletiyorsanız tanıtım yapmak için izlemeniz gereken yola ait detaylı bilgi yazımızda...


Butik Oteller Hakkında


Butik otel ve butik konaklama, diğer otellere (yıldızlı, zincir, vb.) kıyasla görece çok yeni ortaya çıkmış (1980'ler) olsa da pek çokları tarafından farklılığı nedeniyle kolaylıkla benimsenmiştir. Peki, butik otel nedir? Butik oteller, özel hizmetler veren ve misafirlerine farklı deneyimler sunan oteller olup "yıldızlı" otellerin alternatifleri olarak değerlendirilmektedir. Zincirleme otellerin standart hizmetlerine karşı daha özgün ve kişiselleştirilmiş hizmetler verme, ayrıca, zaman içerisindeki sosyal ve kültürel gelişim paralelinde beklentileri değişen tatilcilerin gereksinimlerini karşılama amacıyla ortaya çıkmıştır. Butik oteller, bu amaçlara ulaşmak için dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de büyük bir hızla yayılmaya ve tercih edilmeye devam etmektedir.


Butik Oteller Nasıl Tanıtılmalı?


Butik otellerin tanıtımı yapılırken "butik otelleri diğerlerinden ayıran unsurlar"ın ön plana çıkarılması gerekmektedir. Bu unsurlar:


• Sunulmakta olan hizmetler,
• Yapının mimarî özellikleri,
• Otelin konumu,
• Misafir özellikleri,
• Konaklama şekli,
• Büyüklük ve oda sayısıdır.


Vurgunun bu unsurlarda olduğu tanıtımlar, mutlaka hedef kitleye ulaşacaktır.


Butik Otelleri Tanıtmada Atılması Gereken Adımlar Nelerdir?


Bir butik otel sahibinin atması gereken ilk ve en büyük adım, tanıtım çalışmalarını işin profesyonellerine emanet etmek olacaktır. Tanıtım çalışmalarının geri kalan kısmında, butik otel sahiplerinin sunulan örnek çalışmaları onaylamak dışında yükümlülükleri bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki sadece turizm sektörünün dününü bilen, yarınını tahmin edebilen ajanslar, butik oteller nasıl tanıtılmalı, sorusunun cevabını net bir şekilde verip uygulamaya alabilirler. Bu kapsamda referansları oteller olan bir ajansla çalışmak, butik oteller için faydalı olacaktır.

Reklam ajansları, üstlendikleri tanıtım çalışmalarını, beklenti ve gereksinimlere göre basılı ya da dijital olarak yaparlar. Bu nedenle belirleyecekleri stratejiler de değişkenlik gösterir. Ancak temel olarak her iki çalışmada da öncelikli olarak otel, rakipler ve müşteri özellikleri hakkında bilgi edinir -ön araştırma yapar-, edindiği bilgiler ışığında ise çalışma süresince izleyeceği yolu belirler.

Stratejisini belirleyen otel, butik otelin tanıtımı için yukarıda anılan unsurları ayrı ayrı ya da bir arada sunacak tanıtım faaliyetlerini yürütmek için yola çıkar. Bu kapsamda ilgili butik oteli diğer tüm otellerden ayıran konum, mimarî, konsept vb. özelliklerine değinen ve önceden yapmış olduğu araştırma sonuçlarıyla örtüşen içerikleri hazırlar. Fotoğraf/video/grafik ve yazı/slogan ile örülü reklam çalışmalarını butik otelden onay alarak bastırır ya da dijital dünyada paylaşır.


Tanıtım çalışmalarında kurumsal bütünlüğün gözetilmesi ve marka imajının korunması esastır. Bu kapsamda butik otellerin tanıtımlarını yaptırmak için sektörü yakından takip eden tecrübeli reklam ajanslarıyla çalışmaları önemlidir. "Butik oteller nasıl tanıtılmalı?" sorusunun en doğru cevabını almak için Otelads'e ulaşın!

Sizi Arayalım 90232 242 0842