TR EN
Ana Sayfa / Blog / Bayram Tatilinde Odaları Boş Kalan Oteller için Öneriler

Bayram Tatilinde Odaları Boş Kalan Oteller için Öneriler

Bayram Tatilinde Odaları Boş Kalan Oteller için Öneriler

Arife günü ile birlikte 3,5 gün olan bayram tatili, Cumhurbaşkanlığı kararıyla 9 güne çıkarıldı ve tatilcilerin olduğu gibi otelcilerin de yüzü güldü (?). Neden soru işareti koyduğumuzu merak edenler için açıklayalım: Bazı otellerin doluluk oranı haftalar öncesinde %100'lere çıkmışken, hatta bu oteller arife gününde dahi hâlâ yoğun çağrı trafiğine sahipken bazılarının çoğu odası boş. Bunun nedenlerini belirlemek ve bir sonraki uzun süreli tatilde aynı hataya düşülmesini engelleyip bu otellerin rezervasyon oranlarını katlamak istedik. "Bayram tatilinde bir otel nasıl boş olur?" diye sorduk ve bu otellerin bayram tatillerinde tam kapasite hizmet verebilmeleri için uymaları gereken iki altın kuralı paylaşmak istedik:

 

Tanıtmazsanız Tanınmazsınız

 

Bölgenizin en nitelikli otelini işletiyor olabilirsiniz ya da ultra lüks hizmetler, rakiplerinizin sunmadığı olanaklar sunuyorsunuzdur. Peki, ya bunları sizin ve birkaç sadık müşterinizin dışında kimse bilmezse rezervasyonlarınızı nasıl katlayacaksınız?

 

Geçmişte, yani henüz dijital dünya bize "merhaba" dememişken, tanıtım yapmanın birkaç yolu vardı. Misafirler deneyimlerini eşine dostuna anlatır, çektiği fotoğraflarla otelin tanıtımını -bilinçli bir şekilde olmasa da- yaparlardı. Öte yandan oteller tarafından el broşürleri bastırılır, gazetelere reklam verilirdi. Bu sınırlı tanıtım belki de o gün dâhilinde beklentilerini daha asgari düzeyde tutan tüm işletmeciler gibi otelciler için de yeterli olurdu. Ancak dünya geçen süre içerisinde gelişti, değişti, hareketlendi.

 

Sürecin detaylarına girmeden bugün geldiğimiz noktaya değinecek olursak bir web sitesi olmayan, dijital dünyada tanıtımını yapmayan, sosyal medyayı aktif olarak kullanmayan otellerin seslerini kilometrelerce öteye duyurmaları; daha da önemlisi seslerini bir şekilde duyursalar bile misafirlerin güvenini kazanmaları zordur. Öte yandan mevcut ve potansiyel misafirleriyle dijital dünyanın sunduğu ayrıcalıklardan yararlanarak iletişime geçen oteller, suya atılan taş misali, seslerini, isimlerini, hizmetlerini, kampanyalarını kolayca duyurmakta ve misafirleriyle iletişimde kalarak misafir e-sadakatini oluşturmaktadırlar.

 

Özetle birinci kural: Dijital çağa ayak uydurmalı, "online tanıtımlar" yapılmalı.

 

İyi Hazırlanmalı

 

Misafirler için deneyimin öneminin büyük olduğuna daha evvelki blog yazılarımızda birkaç kez değinmiştik. Bilinmesi gereken, olumlu deneyim kazanmalarını sağlamak da bayram tatili süresince konakladıkları oteller hakkında yapacakları yorumları eksiden artıya çıkarmak da mümkün. Bir misafiri kapınızdan memnun bir şekilde uğurlamayacaksanız onu hiç ağırlamamanız sizin yararınıza olacaktır zira artık, anıldığı gibi, dünya dijitalleşmiş durumda. Bir (özellikle bu senaryoda olumsuz olan) yorum anında milyonlarla paylaşılabiliyor.

 

Yapılması gerekenlerse belli: Yoğunluğu hesaba katarak gerekli ve yeterli hazırlığı yapmak, hijyen kurallarına çok daha fazla dikkat etmek, personel sayısını artırmak. Bu hazırlıklar ardından tam puan alan otellerin bir sonraki tatil döneminde de yeniden tercih edilmesi, tam kapasite hizmet vermesi kaçınılmaz olacaktır.

 

Özetle ikinci kural: Öngörüde bulunun, hizmetlerinizi yoğunluğu hesaba katarak şekillendirin, bayram tatilinin sizi rezil değil vezir etmesi için elinizden gelenin en iyisinden de fazlasını yapın.

 


Ya da...

 

Gelin, iş bölümü yapalım: Altın kurallardan ilkini otellere yönelik hizmetler veren dijital reklam ajansı Otelads uygulasın; ikincisini sizler. Rezervasyonlarınızı katlamak için yükünüzü hafifletmek isterseniz bundan sonraki tüm bayramlarda da hizmetinizdeyiz.


P.S. Bu yazı vesilesiyle sesimizi duyurabildiğimiz herkesin Ramazan Bayramını en içten dileklerimizle kutlarız.

Sizi Arayalım +90232 242 0842